Son Dakika
16 Ocak 2017 Pazartesi

Bebeklerinin olması için 14 yıl yürümeleri için 7 yıl beklediler

14 yıl çocuk sahibi olmak için bekleyen Kahramanmaraşlı Özen çifti, 7 yıldır da pramatüre doğan çocuklarının yürümesi için bekliyor.

18 Şubat 2016 Perşembe, 09:49
maxresdefault

Kahramanmaraş’ın Çatma Köyünde hayvancılıkla geçimini sağlayan İsmail Özen(40) 19 yıl önce köylüsü ve aynı zamanda hala kızı olan Emine Özen(36) ile dünya evine girdi. Özen çifti 14 yıl boyunca evlat sahibi olabilmek için gezmedik yer çalmadık kapı bırakmadı. 14 yıllık süreçte çoğu özel hastane olan bir çok hastanede ilaç tedavisi gören çift aşılama da dahil bir çok yönteme başvurdu. Bu süreçte yaklaşık 100 bin lira harcama yapan Özen çifti bir türlü bebek sahibi olamadı.
IMG-20160217-WA0002
KÖYLÜSÜ TÜP BEBEK TEDAVİSİNİ ÖNERDİ
Aynı köyden bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Gaziantep’teki ‘bir özel hastanede tüp bebek tedavisi görmeye başlayan Özen çiftinden alınan sperm ve yumurtalar embriyo haline getirilip Ankara’da transfer edildi. Transferin ardından yeniden köylerine dönen Özen çifti 1 ay sonra Gaziantep’te yapılan kontrolünün ardından Emine Özen’in hamile olduğunu öğrendi.

BEBEKLER 7 AYLIK DOĞDU
Köyde bulundukları sırada eşinin ağrısının başladığını ve özel otomobille şehre gelene kadar eşinin nişanının boşaldığını anlatan İsmail Özen şehre gelene kadar su kalmadığı için bebeklerin ikisi de susuz kalmış devlet hastanesinde sezeryanla doğum gerçekleştiğinde pramatüre olarak doğan ikizlerden Sedat 1 kilo 700 gram Serkan ise 1 kilo 900 gram olarak dünyaya geldi. dedi
IMG-20160217-WA0003
BEBEKLER BOŞ KÜVEZ OLMADIĞI İÇİN ADANA’YA SEVK EDİLDİ
Doğumdan sonra Kahramanmaraştaki devlet hastanelerinde boş küvez bulamadıklarını anlatan İsmal Özen, “Özele de bizim paramız yetmedi. Bu sebeple bebekler ambulans ile Adana’ da ki bir hastaneye sevk edildiler 18 gün orada kaldık daha sonra bebeklerimizi alabileceğimizi söylediler ve bizde köyümüze döndük dedi.

2 YAŞINA GELDİKLERİNDE GEVŞEKLİK VARDI
İkizlerin 2 yaşına geldiklerinde normal çocuklara göre daha salık ve hareketlerinde gevşeklik olduğunu fark ettiklerini anlatan baba İsmail Özen, doktora gittiklerinde bebeklerinin doğuştan serebral palsi (beyin felci) hastası olduğunu bu sebeple yürüyemeyeceklerini öğrendiklerini söyledi. Son 5 yıldır ikizlerinin Kahramanmaraş’taki özel bir eğitim kurumunda eğitim aldığını belirten İsmail Özen aynı okuldaki bir velinin iki çocuğunun Bursa’daki Bir hastanede yürümeye başladığını söylemesi üzerine Bütün malını mülkünü satıp ikizlerini ve eşini yanına alarak Bursa’ya geldi.

7 YIL SONRA İLK ADIMI ATTILAR
80 gündür Bursa’daki Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi gören ikizler 7 yıl sonra ilk defa adım atmaya başladı. İkizlerin yapılan fizik tedaviye olumlu cevap verdiğini anlatan İsmail Özen, “İlk zamanlarına göre baya farklılar ancak doktorlar ameliyat olacak diyorlar sinir ameliyatı olacak dediler ayakta duramıyorlar ancak demirlerden tutarak yürüyebiliyorlar kaslar çabuk yorulduğu için kilitlenip kalıyorlar. Umudumuz çok ancak ameliyatı özel hastanede yaptırmaya para yok. Allah rızası için bir yardım eden olursa ölene kadar dua ederim” diye konuştu.

IMG-20160217-WA0000

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE EN SOK GÖRÜLEN ENGEL NEDENLERDEN BİRİ İkizlerin doktorlarından Koza Çubukçu da Özen çiftinin çocuklarına yönelik serebral palsi tanısıyla 60 seanslık tedavi programı uyguladıklarını belirtti. Her tedavinin hastaya özel olduğuna değinen Çubukçu, “Serebral palsi, çocukluk döneminde en sık görülen engel nedenlerinden biridir. Ortak noktaları olmasına rağmen her hastada birbirinden değişik semptomlar gösterir. Bu sebeple tüm hastaların tedavisi bu semptomlara göre planlanır” ifadelerini kullandı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>