Son Dakika
16 Ocak 2017 Pazartesi

Bayramda midelerimize dikkat!

Bayramın ilk gününde hafif bir kahvaltı yaparak güne başlamanın faydalı olacağını ifade etti.

04 Temmuz 2016 Pazartesi, 13:33
592473

Diyetisyen Seher Dallı, Ramazan boyu uzun süreli aç kalma döneminden sonra, bayram günlerinde normal yeme düzenine geçilip, tüketilen besin miktarında da artma eğilimi yaşandığını belirterek, sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olabilecek rahatsızlıklara karşı dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.
Ramazan Bayramı arefesinde sağlıklı ve doğru beslenme yöntemlerine ilişkin bilgiler veren Bursa Özel Esentepe Hastanesi’nden Diyetisyen Seher Dallı, uzun süreli açlık döneminin yaşandığı Ramazan ayından sonra, bayramın ilk gününde hafif bir kahvaltı yaparak güne başlamanın faydalı olacağını ifade etti. Dallı, “Bayramın ilk gününde domates, salatalık, maydanoz, taze biber, çiğ sebzeler tüketilmeli, az yağlı peynir ve haşlanmış yumurta tercih edilmelidir. Sucuk, salam, sosis, yağlı besinler ile börek gibi hamur işi gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Aşırı miktarda çikolata ve tatlı tüketimi mide yanması ve bağırsak bozukluklarına neden olabiliyor. Aynı şekilde fazla miktarda ve yağlı besin tüketimi de kişilerde; gaz, hazımsızlık, mide bulantısı gibi rahatsızlıkları tetikliyor. Bunların yanı sıra, tansiyon yükselmesi de baş gösterebiliyor” dedi.

BAYRAMDA MİDE RAHATSIZLIKLARINA DİKKAT

“Bol bol su için”
Bayram günlerinde sıvı tüketiminin bir hayli önem taşıdığını aktaran Diyetisyen Seher Dallı, “Ramazan ayı boyunca su ve sıvı tüketimi azaldığı için vücutta oluşabilen sıvı kaybının yerine konması gerekiyor. Bu açıdan günde en az 2-2.5 litre su içilmelidir. Sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata ve az şekerli komposto gibi sıvı gıdalar eklenmesi de faydalı olacaktır. Sindirim sisteminin düzenli çalışması ve kabızlıktan korunmak için lif (posa) içeriği yüksek olan sebze, kuru baklagiller ve meyve tüketilmelidir. Seçici olunmalı ve her ziyaret edilen yerde verilen yiyecekler yenilmemelidir. Bu vesileyle herkesin Ramazan Bayramı’nı da en içten duygularımla kutluyorum” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>