Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Başkan Altepe kentsel dönüşüme son noktayı koydu

Başkan Altepe, 0,50 emsal artışını eleştiren akademik odalara sert çıktı: “Durdurulursa Bursa’nın felaketi olur. Bu kararı rant için değil hayat için aldık.”

11 Temmuz 2015 Cumartesi, 12:03
MESLEK ODALARINDAN SOĞANLI KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE TAM NOT BAŞKAN DÜNDAR, MESLEK ODLARINA SOĞANLI PROJESİNİ ANLATTI SOĞANLI PROJESİ MESLEK ODALARINDAN TAM NOT ALDI

Olay Gazetesi’nden Seyit Gündoğan’ın haberine göre,
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin yapı stoğunu yenilemek ve riskli alanları güvenli yapılara dönüştürmek amacıyla parsel sahiplerine verilen 0,50 emsal artışı sağlayan düzenlemeye tepki gösteren akademik odalara sert çıktı.

Altepe, dün OLAY Medya’yı ziyaret ederek konuyla ilgili görüşlerini aktardı. Bursa’nın birinci derece deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Altepe, kentin yapı stoğunun bir an önce yıkılıp tekrar yapılması gerektiğini söyledi. Bunu belediyenin ve devletin yapmasının mümkün olmadığının altını çizen Altepe, “Bir belediye sadece bir mahalleyi dönüştürmeye kalksa bir dönemi bile yetmez. Burada iş vatandaşa düşüyor. Vatandaş müteahhitle anlaşacak ve belediyeler de buna destek verecek. Bu iş ancak böyle çözülür” dedi.

‘ENGELLEMEYİN’ ÇAĞRISI

Nilüfer Sitesi’nin bu konuda iyi bir örnek olduğunu ve diğer kentsel dönüyşüm projelerinin de önünü açacağını kaydeden Altepe, ancak odalardan yapılan eleştirelere bir anlam veremediğini söyledi.

Altepe, emsal artışının amacının birilerine rant sağlamak değil, can kurtarmak olduğunu belirterek, odalara ‘bu işi engellemeyin’ çağrısında bulundu. Depremi birebir yaşadığı için bu konuyu büyük önem verdiğini vurgulayan Altepe, “Bu iş engellenecek bir iş değil. Büyük vebal alırlar. Sadece Nilüfer Sitesi şu anda 180 daire yani yaklaşık bin kişi demek. Bir deprem olursa vöe bu kadar kişi hayatını kaybederse bu durumu nasıl açıklayacaksınız? Biz rant için değil can kurtarmak için bu kararı aldık. O bölgede 0.50 emsal arttığında 4 katlı apartmanlar 6 kat olacak, 180 daire 320’ye çıkacak. Apartmanların otoparkları da olacak. Bir gerekli altyapı çalışmalarını yapacağız. Okul da yaparız sorun değil. Kat yüksekliği olacağı için yeşil alanın eksilmesi gibi bir durum söz konusu değil. Yoğunluk artacak diyarlar ama bu artış Bursa’yı çok olumsuz etkileyecek bir artış değil. Zaten her yıl 50 bin kişi artıyor Bursa ” diye konuştu.

İNSANLARI ÖLÜME Mİ TERK EDECEKSİNİZ?

Bu işin yargıya götürenlerin hem belediyenin elini kolunu bağlayacağını, hem de insanları ölüme terkedeceklerini belirten Altepe, “Yargıya götürüp durdurdukları zaman vicdanları rahat olacak mı? Asıl bu iş durdurulursa Bursa için felaket olur. Bunun durdurulması demek insanları ölüme terk etmek gibi bir şey. Eğer bir önerileri varsa, buz bu önerileri dikkate alıp bu doğrultuda bir takım düzenlemeler yapmaya hazırız. Yeter ki bize öneri getirsinler. Gerekirse bakanlığa kadar gider gerekli düzenlemeleri yaptırırız. Bu konuda herkes üzerine düşen görevi yapmalı. Burada insan hayatı söz konusu. Bir depremde binlerce kişi ölürse kimsenin söyleyeceği bir şey kalmaz. Nilüfer Sitesi bu konuda Bursa’ya kentsel dönüşümde örnek olacak” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>