Başbakandan kadro istiyorlar

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde özelleşen termik santralden çıkarılan taşeron işçiler hükümetten kadro bekliyor.

06 Ekim 2015 Salı, 12:16
termik işçileri

Orhaneli Termik Santrali’nde özelleştirmenin ardından 3 ay evvel işten çıkarılan yüzlerce taşeron işçi, kadro haklarının verilmesini istiyor. Daha önce devlet tarafından işletilen Orhaneli E.Ü.A.Ş. Termik Santrali’nde kamu adına yıllarca taşeron olarak çalışan işçiler ortada kaldı. Haziran 2015’te özel bir firmaya devredilen santralde çalışan taşeron işçilerin iş hakları feshedildi. 400 işçi ve ailesi işsiz kaldı.
TES-İş Sendikası tarafından muvazaalı işçi oldukları ispat edilen 10 işçi açtıkları davayı kazanarak maaş farklarını ve tazminatlarını almıştı. Kadrolu kamu işçileriyle aynı işi yaptıklarını bilirkişi raporlarıyla ispat eden 210 taşeron işçininse dosyası Yargıtay 7. İş Hukuk Dairesi’nde 2 yıldır bekliyor. 3 aydır işsiz olan onlarca işçi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan kadro haklarının kendilerine verilmesini istedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>