Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

Balkan Ticaret Fuarı kapılarını açtı

Bursa’da Balkan Ticaret Fuarı kapılarını açtı. 13-16 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak olan fuarda Balkan ülkelerinden yüzlerce işadamı ile Bursalı işadamları bir araya gelecek.

13 Mayıs 2015 Çarşamba, 14:09
0

TÜYAP tarafından BALKANTÜRKSİAD organizesinde Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, BTSO destekleriyle açılan Balkan Ticaret Fuarı’na Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursaspor Başkanı Recep Bölükbaşı ile çok sayıda protokol ve davetli katıldı. Açılışta konuşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, “Bizim balkanlarla ilişkimiz çok derin. Sadece ticaret ve ekonomi değil. Bizim Balkanlarla ilgili tarihi sorumluluklarımız da var. Dostluk, kardeşlik, dindaşlık bağlarımız var. Bursa’dan herhangi bir Balkan ülkesine gitmek doğuda bir şehre gitmekten daha kolay. Bursa, Balkanlarda gidiş gelişlerde çok önemli bir merkez. Balkan Ticaret Fuarı’nın Bursa’da yapılması bu açıdan önemli ve Bursa’ya da yakıştı” dedi.

 

“BALKANLARA 50 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİMİZ VAR”

BTSO Başkanı İbrahim Burkay ise, Balkanlarla tarihi ve kültürel bağların olduğunu ifade ederek, “Bugün Türkiye’de iş dünyasında ekonomiye yön veren birçok iş dünyası temsilcilerine baktığımızda Balkan topraklarından Bursamıza gelip ülkemizde istihdam sağlayan, değer yaratan iş dünyası temsilcilerinin olduğunu görmekteyiz. Tabi bütün güçlü yanlarımıza rağmen maalesef Türkiye’nin 150 milyar dolar ihracatı üzerinde Balkanlara yapılan ihracat 10 milyar doları anca bulmakta. Bu tabi arzu ettiğimiz seviyeler değil. Bizler Türkiye’nin 500 milyar dolarlık hedefleri üzerinde Balkan coğrafyasına 50 milyar dolarlık bir hedefimiz var” diye konuştu.

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdür İlhan Ersözlü de, “TÜYAP Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi tarafından, T.C. Ekonomi Bakanlığı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Marmara Belediyeler Birliği’nin değerli destekleri alınarak,  Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) işbirliği ile hazırlanan BALKAN TİCARET FUARI, Alt Yapı, Ulaşım, Müteahhitlik, İş ve İnşaat Makineleri, Çevre Düzenleme ve Belediye İhtiyaçları Fuarı, 13 – 16 Mayıs 2015 tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriyoruz. Yurtdışından Bosna Hersek, Bulgaristan, Kosova, Makedonya ve Sırbistan’dan belediyeler, yurt içinden Ankara, Bursa ve İstanbul’dan toplam 98 firmanın katılımı ile düzenlenecek olan Balkan Ticaret Fuarı, Türk yatırımcılarını Balkan ülkelerindeki iş adamlarıyla aynı çatı altında buluşturuyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Karaloğlu ve protokol üyeleri fuar alanındaki stantları gezdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>