Bakan’dan sanal doğumdaki anneye destek…

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezine (USİM) açılacak olan 3 ayrı laboratuvar 2 milyon 700 bin dolar destek sözü verdi. Merkezdeki doğumhaneye giren Bakan Müezzinoğlu, gerçeği aratmayan simülasyondaki anneye elinden tutarak destek verdi.

13 Şubat 2016 Cumartesi, 20:44
müezzinoğlu

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan ve tıp öğrencilerinin eğitim şeklini değiştirecek olan İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi’ni (USİM) ziyaret etti. Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve ekibine Türkiye’ye örnek olacak merkez için teşekkür eden Bakan Müezzinoğlu, merkezin, tıp fakültesi öğrencileri, asistanlar ve uzman adayların kendilerini geliştirme adına çok ileri bir donanıma sahip olduğunu söyledi.

müezzinoğlu1
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim görmeye hak kazanan öğrencilerin ilk yıldan itibaren birçok tıbbı uygulamayı simülasyon sistemi ile görme imkanı bulacakları bölümleri tek tek gezen bakan Müezzinoğlu, sanal bir doğuma da tanıklık etti. Gerçeği aratmayan simülasyonda anneye elinden tutarak destek veren Müezzinoğlu, sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen bebeğin isminin ise ‘Uslu’ olmasını istedi.
Merkezde eğitimin pratiğe döküldüğünü anlatan Müezzinoğlu, “Hele de burada 1. ve 2. sınıf öğrencilerini görünce çok mutlu oldum. Çünkü biz, bu öğrencilerimizin yakaladığı imkanları 5. ve 6. sınıflarda veya staj yaptığımız dönemlerde hemşire arkadaşlardan rica minnetle öğreniyorduk, damara girmeyi, enjeksiyon yapmayı” diye konuştu.
USİM’e yapılacak olan ameliyathane, yoğun bakım ve cerrahi müdahale laboratuvarı için UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın 2 milyon 700 bin dolarlık destek istediğini belirten Bakan Müezzinoğlu, “İnşallah en kısa zamanda bu merkeze katkı sağlarız. Bu bizim boynumuzun borcudur. Bursa’da çağdaş, modern, hem asistan, hem de uzmanları tıp eğitiminde dünyanın en ileri gelişmelerini takip edebilecekleri bir merkeze katkı sağlamaktan memnuniyet duyarız. Onlar, düşünmüşler ve altyapıyı güçlü bir şekilde kurmuşlar. Zaten niyet etmek, yüzde 50 çözüm demektir. Bu da çözülmüş, kalan yüzde 50’yi de inşallah en yakın zamanda biz çözeriz” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>