Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

Bakan Bursa’da bisiklet dağıttı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, mutluluğun sırrının sağlıklı olmak olduğunu söyledi.

03 Ekim 2015 Cumartesi, 13:28
bisiklet

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Odunluk Mahallesi’ne kazandırdığı 510 bin metrekarelik Hüdavendigar Kent Parkı’nda düzenlenen ‘3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü’ne Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çok sayıda sporcu ve vatandaş katıldı. İlk olarak Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullardaki öğrencilere 700 bisiklet dağıtılldı. Daha sonra bisiklete binerek parkın etrafından tur atan Müezzinoğlu, hayatın en önemli unsurunun sağlık olduğunu söyledi. Dünyanın değişik ülkelerinde yapılan istatistiklerde insanların yüzde 85’nin ‘mutluluk sağlıklı olmaktır’ diye inandığını anlatan Müezzinoğlu, “Sağlıklı olmayı önemseyen bir insanlık, sağlıksız olabilmek için de dünya kadar yanlış yapıyor. Bunun cevabını biz hekimlerin bulması lazım. Çünkü obezite her geçen gün artıyor. Kötü alışkanlıklar dediğimiz sigara, tütün, alkol ve uyuşturucu dünyayı ve insanlığı tehdit ediyor. Özellikle gençlerimizi tehdit ediyor. İnsanların en çok korktuğu hastalıklar ise kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve kronik hastalıklar. Korktuğumuz hastalıklar belli. Çözümü de kendi elimizde” dedi.
Sağlık Bakanlığı olarak 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında sağlıklı yaşama kültürünün teşviki için eylem planı hazırladıklarını belirten Müezzinoğlu, “Bu eylem planında sağlıklı hayat kültürünü topluma yerleştirmeyi hedefliyoruz. Bu anlamda hareketli hayatı teşvik etmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki bu dört yılda 1 milyon bisiklet dağıtacağız. Bir yıl sonunda Bursa’da çok farklı noktaya gelmiş olacağız. Şimdi ilk güçlü dağıtımımızı 23 Nisan 2016’da yapıyoruz. İhalesini başlattık. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 50 bin ile 100 bin arasındaki bisikleti ilkokul çağındaki çocuklarımıza vereceğiz. 19 Mayıs 2016’da lise ve orta okul öğrencilerimize 100 bin adet bisiklet dağıtacağız. Haziran ayında ise belediyelerimize 100 bin bisiklet vermeyi planlıyoruz. Rektörlerimizin taleplerini alarak da 50 bin bisikleti üniversite öğrencimize dağıtacağız. Önümüzdeki yıl 300 bin bisiklet dağıtımını tamamlamak istiyoruz. Burada arzumuz birilerine bir şey vermek değil, vatandaşımıza bir kültür edindirmek” diye konuştu.
Hareketli bir hayata herkesin ihtiyacı olduğunu belirten Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise, “Çünkü obezite artık toplumu tehdit ediyor. Mutlaka insanımızın yürümesi ve hareket etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
Hedeflerinin sağlıklı bir kent ve sağlıklı bir toplum olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “7’den 70’e herkesin spor yapması ve hareket içinde olması gerekiyor. Yediğine ve içtiğine dikkat eden ve hareket eden bir toplum için çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>