Son Dakika
20 Ekim 2016 Perşembe

Bakan Bozkır, AB’ye kılıcı Bursa’dan çekti

6 kez izlendi, 22 Nisan 2015 Çarşamba

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaretinde kendisine hediye edilen Osmanlı kılıcıyla objektiflere poz vererek, “Bu palayı elimize alırsak Avrupa Birliği’ne daha rahat gireriz diye kanaat oluştu bende” dedi.


AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti. Tarihi başkanlık binasındaki ziyarette Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Milletvekili Önder Matlı ve AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun da hazır bulundu. Bakan Bozkır’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Altepe, son 10 yılda ürettikleri projelerle şehri birçok konuda dünya gündemine taşıdıklarını söyledi. Sadece rutin hizmetlerle yetinmediklerini, belediye öncülüğünde üretilen yerli tramvayların Türkiye’deki konsepti bile değiştirdiğini, tarihi eserleri tümüyle ayağa kaldırdıklarını ifade eden Altepe, “Özellikle sultan semtleri dediğimiz Çekirge, Muradiye gibi tarihi yerlerde, tarihi çarşı ve hanlar bölgesinde, sultan külliyelerinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar geçen haziran ayında yapılan UNESCO toplantısında yüzlerce dosyanın arasından ayrılarak oy birliğiyle kabul edildi. Stadyumumuz Londra’da yapılan yarışmada dünya mimarlık ödülü aldı. Avrupa’nın en iyi bilim merkezini faaliyete geçirdik. Burada uzay ve havacılık birimlerini bile kuruyoruz” dedi.
Sadece tarihi ya da bilimsel çalışmalarla yetinmediklerini, sosyal projeler de gerçekleştirdiklerini vurgulayan Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın yapılan son araştırmalarda yaşanabilirlik açısından dünyanın 48’inci, Türkiye’nin ise birinci şehri olduğunu hatırlattı.
AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ise Bursa’nın, Türkiye’nin göz bebeği olduğunu vurgulayarak, bilhassa tarihi ve kültürel projelerle şehri AB fonlarından daha çok yararlandırmak istediklerini ifade etti. Osmanlı İmparatorluğu’na payitahtlık yapmış, 6 padişahın medfun bulunduğu Bursa’nın sadece Türkiye değil, dünya tarihi açısından da önemli olduğunu ifade eden Bozkır, “İçinde bulunduğumuz bina bile 1870 yılından kalma. Geriye doğru baktığımızda, birçok devletin tarihinden bile eski. Buraya gelmekten, sayın başkanı ziyaret etmekten dolayı çok mutluyum. Son 10 yılda, Türkiye’nin de iftihar ettiği çalışmaların gerçekleştirildiğini biliyorum. İnşallah bundan sonra Türkiye ve dünya tarihine bu derece katkılarda bulunmuş bir şehir olan Bursa’nın AB fonlarından daha fazla yararlanması, hak ettiği bütçeleri alması için çalışmalara başlayacağız. Onun için buradayız. Başarılarınızın devamını diliyorum” diye konuştu.
Ziyaretin ardından Başkan Altepe, Bakan Bozkır’a Osmanlı kılıcı hediye etti. Osmanlı kılıcıyla objektiflere poz veren Bozkır, “Bu palayı elimize alırsak Avrupa Birliği’ne daha rahat gireriz diye kanaat oluştu bende” dedi.
Başkan Altepe, Bakan Bozkır’a tarihi meclis salonunu da gezdirdi.

Etiketler:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>