Atla Tedavi ve Biniş Eğitiminde Yeni Dönem Başladı

10 Eylül 2015 Perşembe, 20:55
DSC_9454

Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde Otistik çocuklar için uygulanan ve yoğun ilgi gören atlı tedavi programının 2015-2016 yılı eğitim dönemi başladı. At biniş eğitim programının ilk konukları Özel Nilüfer İlk Bursa Rehabilitasyon merkezi öğrencileri oldu.

Osmangazi Belediyesi’nin uyguladığı en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan, Otistik çocuklar at biniş eğitim programının yeni eğitim dönemi başladı. Otistik rahatsızlığı bulunan çocuk ve yetişkinlerin hafta içi her gün düzenli biçimde ata bineceği eğitim programından, 9 ayrı gurupta 70 kişi faydalanacak. Osmangazi Belediyesinin 5 yıldır ücretsiz olarak düzenlediği atlı eğitim programında özel olarak seçilip yetiştirilmiş atlar kullanılıyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, vatandaşların talepleri doğrultusunda 5 yıldır ücretsiz olarak gerçekleştirdikleri atla tedavi ve biniş eğitim programına katılan çocukların, özellikle sosyalleşme konusunda ciddi bir gelişim gösterdiklerini söyledi. Başkan Dündar, “Bu tür çalışmalar, belediye hizmetlerinin dışında kalan ancak, toplumun ihtiyacı olan hizmetler. Belediye olarak bunlara asla duyarsız kalmıyoruz.

Bu tesisimiz de böyle bir ihtiyaç nedeniyle inşa ettiğimiz bir tesis. Bu proje sayesinde hem otistik vatandaşlarımız tedavi oluyor, hem de tesis daha etkin ve aktif kullanılmış oluyor” diye konuştu. Başkan Mustafa Dündar, özellikle Otistik Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi’nden ve ilköğretim okullarından öğrencilerin katıldığı
eğitimlerin, yağışlı ve soğuk havalarda kesintiye uğramaması için kapalı manej yaptıklarını belirterek, “İnşa ettiğimiz kapalı manej ile yavrularımızın tedavileri 2 yıldır kesintisiz bir şekilde sürüyor” dedi.

“Çocuğum Daha Sosyal Oldu”

Atlı eğitim programlarına katılan Kerem Kımış’ın annesi Derya Kımış, katıldıkları eğitim programı sayesinde çocuğunun daha sosyal hale geldiğini söyledi. Derya
Kımış, “Osmangazi Belediyesinin atla eğitim programına bir yıldır katılıyoruz ve çok memnunuz. Kerem, başladığımız eğitim programından sonra oldukça sakinleşti. Agresif ve sinirli yapısının yerine, bizimle çok daha iyi iletişim kuran, sakin bir çocuk oldu. Buraya geldiği zaman çok mutlu oluyor. Gelmek için can atıyor. Aldığımız eğitim iletişimin dışında kas gelişiminde de oldukça faydalı oluyor. Bu tesis ve eğitim programı için Osmangazi Belediyesine teşekkür ediyorum” diye konuştu. Yeni eğitim döneminin ilk konuğu olan Özel Nilüfer İlk Bursa Rehabilitasyon merkezi Gurup Öğretmeni Zerrin Bayram ise “6 veya 10 çocukla her hafta gelmeye çalışıyoruz. Çocukların burada motivasyonunu artırmak, enerjilerini, heyecanlarını gidermek amacıyla geliyoruz. Aldığımız eğitimlerin zihinsel ve fiziksel olarak faydalı olduğunu görebiliyoruz. Atlara dokunmak ve atları burada beslemek onları gerçekten çok mutlu ediyor ve duygusal anlamda bir bağ kuruyorlar. Bu da, onların öncelikle aile çevreleri ile iletişimini güçlendirirken, kendilerini de sakinleştiriyor” dedi.
DSC_9487

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>