Atalay Filiz davasında flaş gelişme!

Seri katil zanlısı Atalay Filiz'in öğretmen Fatma Kayıkçı'yı öldürdüğü gerekçesiyle yargılandığı davada kararını açıklayan mahkeme, Filiz'i "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

GÜNDEM, 01 Aralık 2017 Cuma, 21:30
Atalay Filiz davasında flaş gelişme!

Seri katil zanlısı Atalay Filiz'in Tuzla'da öğretmen Fatma Kayıkçı'yı öldürdüğü gerekçesiyle "tasarlayarak kasten öldürme" ve "nitelikli hırsızlık" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi. İstanbul Anadolu 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Atalay Filiz cezaevinden getirilirken, taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

Esas hakkındaki savunması sorulan sanık Atalay Filiz, tanıkların organize şekilde yalan söylediklerini savunarak, "Benim atılı suçu tasarlayarak işlediğim delili olarak tanık Nurten Aydın'ın ifadesi geçmiş, benim maktülü takip ettiğim, tesadüfen görmüş gibi yaptığım, 3 hafta boyunca karşılaşmış gibi yaptığım, bu suretle cinayeti tasarladığım ileri sürülmüş. Ben cinayeti tasarlayarak işleyecek olsam neden karşılaşayım? Camdan ona bakmadan takip ederdim" dedi.

"Tasarlayacak olsam başka imkanlar da vardı"

Filiz savunmasının devamında, "Tasarlayacak olsam başka imkanlar da vardı. Fatma ile benim aram zaten iyiydi, yapacak olsam kapalı kapılar ardında yapardım. Yakalanmamak için öldürme iddiasını da kabul etmiyorum. Fatma'yı yakalanmamak için öldürseydim, İzmir'de beni görünce polisi arayan şahsı da öldürürdüm. Yakalanmaktan korkuyor olsaydım Tuzla'da ne işim var. Yakalanmamak düşüncesinde olsam kapıyı çeker çıkar giderdim. Fatma beni yakalatacak olsa, başka yöntemler uygulardı. Bu olayın parayla hiçbir ilgisi yoktur, hırsızlık suçlamasıyla ilgili tutarlı bir ifade de bulunamamıştır" ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine müşteki avukatı söz alarak, sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Atalay Filiz'in yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle 'nitelikli hırsızlık' suçundan beraatine karar verdi. Öğretmen Fatma Kayıkçı'yı öldürdüğü gerekçesiyle Atalay Filiz'i "tasarlayarak adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptıran mahkeme, sanığın sosyal ilişkilerini, yargılama sürecindeki davranışlarını göze alarak sanığın cezasında indirime gitmedi.

Tuzla'da oturan tarih öğretmeni 2 çocuk annesi Fatma Kayıkçı'nın cesedi, 28 Mayıs'ta evinin yakınındaki çalılıkların arasında bulunmuştu. Atalay Filiz'in 16 Eylül 2013'te o dönem tümgeneral olan Hasan Hüseyin Demirarslan'ın oğlu Göktuğ Demirarslan ve onu ziyarete gelen kız arkadaşı Elena Radchikova'nın öldürülmesi olayına karıştığı da belirlenmişti. Ankara'daki cinayetlerle ilgili yaklaşık 3 yıldır aranan Atalay Filiz'in sahte kimlikle yurt dışına kaçtığı ve bir süre sonra geldiği İstanbul'da yaşamaya başladığı tespit edilmişti. Tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'nın öldürülmesi olayıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, Atalay Filiz hakkında "tasarlayarak kasten öldürme" ve "nitelikli hırsızlık" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.
 

SİYASET
Çavuşoğlu: "Kılıçdaroğlu'nun derdi..."
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Kılıçdaroğlu'nun derdi ülkeyi yönetmek üzere aday bulmak de...
BURSA
Bursa'da nefes kesen anlar!
Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 14. kez düzenlenen Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Ş...
GÜNDEM
CHP'den ilk açıklama geldi! 15 milletvekili...
CHP ve İyi Parti anlaştı, 15 CHP'li vekil istifa ederek İyi Parti'ye geçti. CHP Grup Başkanvekili...
SPOR
Julio Cesar futbolu bıraktı
Brezilya ligi ekiplerinden Flamengo'da forma giyen kaleci Julio Cesar, 38 yaşında futbol hayatını...
DÜNYA
ABD'den flaş Kuzey Kore açıklaması!
ABD Dışişleri Bakanlığı Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Susan Thornthon, Kuzey...
MAGAZİN
Murat Boz ayrılık haberlerini doğruladı
Aslı Enver ile ilişkisine son veren Murat Boz, "Böyle olması gerekiyormuş, söyleyecek çok fazla b...