Astrofest başlıyor

30 Temmuz 2015 Perşembe, 12:45
astrofest

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projesi Bilim ve Teknoloji Merkezi, aklı gece gündüz bilimde olanları 7-8-9 Ağustos’ta Uludağ’da gözlem festivalinde ağırlayacak. Etkinlik kapsamında Ay, gezegenler, takımyıldızları ve birçok gök cismi dev teleskoplar ile gözlemlenecek, yeni neslin astronomiye olan ilgisi artırılacak.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından Uludağ’da ‘Bilimsel Geceleme’ adıyla yapılan etkinlik bu yıl kabuk değiştirdi. 7-8-9 Ağustos’ta Uludağ’da yapılacak etkinliğe, alanında uzman Astronomi akademisyenleri ve astronomiye gönül veren bilim severler yoğun ilgi gösteriyor. Etkinlikten günler önce kontenjanların dolmasıyla dikkat çeken organizasyonu Türkiye’de ilk kez bir Bilim Merkezi düzenliyor. Uludağ Gözlem Festivali’nde, gündüzleri astronomi alanında uzman akademisyenler tarafından farklı konularda konferanslar verilecek. Havanın kararması ile Ay’ın, gezegenlerin, takımyıldızlarının ve birçok gök cisminin dev teleskoplar ile gözlemleneceği etkinliğin amacı, astronomiye halkın daha çok ilgi göstermesini sağlamak.

Atölye çalışmaları ile her yaştan katılımcının uygulamalı olarak astronomi ile tanışmasını sağlayan etkinlik, ayrıca öğretmenlere yönelik Astronomi Eğitimi de sunuyor. Okullarda seçmeli ders olan Astronomi derslerine ilgi duyan öğretmenlere yönelik eğitim ile astronomi hakkında doğru bilinen yanlışların önlenmesi hedefleniyor. Gök cisimlerinin fotoğraflanması ve uzay ve mekan gibi kavramların irdeleneceği Astro Fotoğrafçılık eğitimi de Uludağ Gözlem Festivali’nde ilgilisine sunulacak.
2 gece 3 gün boyunca Uludağ’da Oteller Bölgesinde konaklayacak katılımcılar, çadırda veya otelde konaklayacaklar. Yoğun rağbet gören ve kontenjanları dolan etkinlik için, önümüzdeki sene daha çok katılımın olması ve kontenjanların arttırılması bekleniyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>