Son Dakika
24 Ekim 2016 Pazartesi

Aşkın Çeşmesi Botanik Park’ta

Yekpare mermerden oyularak yapılan aşk çeşmesi Soğanlı’daki Botanik Park’a yerleştirildi.

10 Mayıs 2015 Pazar, 13:14
0

Resim ve heykel sanatçısı Dr. İhsan Özuysal’ın ayna taşında kuş ve çiçek motifleriyle aşkı anlattığı özel çeşme BUSKİ tarafından yaptırıldı. Bursa Yeşil Camii’nin çalınan tarihi fıskiyesinin aynısını yaparak kültürel mirasımıza büyük katkısı olan Özuysal’ın bu yeni eseri, eski Osmanlı çeşme kültürünün yeni bir yorumu olarak değerlendiriliyor. Çeşmenin ayna taşındaki kuş ve çiçek motiflerine eşlik eden vav harfi, sevginin yanında ilahi aşkı da anlatıyor.
Botanik Park’ta yeni evli çiftlerin fotoğraf çektirmek için ziyaret ettiği çeşmeyi şu anda Bursa’da çok az kişi biliyor. Ancak çeşme ile ilgili hikayeler de kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Çeşmenin iki musluğundan aynı anda aynı dilekle su içen iki kişinin ortak dileklerinin gerçekleşeceğine dair bir efsane oluşmaya başladı. Mermerin işlenişindeki güzellik ve estetik yanında aşkı anlatan bu nadide çeşme ziyaretçi akınına uğruyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>