Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

Asırlık cep saatlerine hayat

Bursa’da, mekanik saat tamircisi Abid Karakoyun, tarihi cep saatlerini kola takılabilir hale getiriyor.

18 Ekim 2015 Pazar, 11:15
SAAT

Ulucami’nin batı kapısı karşısındaki tarihi Medrese Pasajı’nda eski saat tamiri yapan Abid Karakoyun (53), yaşları 100 civarında olan eski saatlere kayış takmayı başardı. Bu uygulama ile artık cepte taşınıp kullanma imkanı kalmayan baba yadigarı cep saatleri kolları süslüyor. Her gün çok sayıda vatandaşın babasından veya dedesinden kalma saatleri kendisine getirerek bakım yaptırdığını belirten Karakoyun, sorduğu kişilerden bu saatleri kullanmadıklarını, sadece hatıra olarak evde sakladıkları cevabını aldığını söyledi. Makinaları muntazam çalışan, kadranları geçmişin izlerini taşıyan küçük çaplı cep saatlerinin dört bir köşesine, çalışmayan kol saatlerinin kasalarından kestiği kayış tutma tırnaklarını perçinleyerek monte eden Karakoyun, kendi kolunda taşıdığı cep saatinin ilgi görmesi üzerine bu işi geliştirdiğini söyledi. Bir gün uğraşarak 40 milim çapındaki kol saatlerini kayış takılıp kolda taşınabilir hale dönüştüren Karakoyun, bu işlem için 150 ile 250 lira arasında ücret alıyor.
Baba yadigarı saatleri kullanmaya başlayan saat meraklıları bu hizmetten memnun. Cep saati kolleksiyonerleri ise bu uygulamaya sıcak bakmayıp, orjinalliğin muhafaza edilmesini savunuyor.
SAATCİ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>