Aşırı kiloda diz kireçlenmesine dikkat!

Medicana Sivas Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Sefa Aktı aşırı kiloların erken yaşta diz kireçlenmesine neden olduğunu söyledi.

SAĞLIK, 06 Eylül 2017 Çarşamba, 10:28
Aşırı kiloda diz kireçlenmesine dikkat!

Aktı yaptığı açıklamada,"Diz eklemlerindeki kıkırdak yapılar ağırlığın da etkisiyle zamanla yıpranmaya başlar. Bu duruma diz kireçlenmesi denir. İlerleyen yaşın ve aşırı kilonun önemli risk faktörü olduğu dizi kireçlenmesi hastalığı kişide ağrı ve yürüme güçlüğü şikayetlerine yol açar. Diz kireçlenmesi kabaca 1'den 4'e kadar seviyelere ayrılır. Tedavi yolları kireçlenmenin seviyesine ve hastanın şikayetlerine göre belirlenir. Amaç, kireçlenmeyi ilerlemeden tespit edip ameliyata gerek kalmadan durdurmak yada yavaşlatmaktır. Hafif seviyelerde ilaç, enjeksiyon, PRP, radyofrekans, egzersiz, dinlenme, fizik tedavi desteği, yaşam değişiklikleri gibi ameliyatsız yöntemlere başvurulabilir. Eğer kireçlenme ilerlemişse ve kişinin şikayetleri hayat kalitesini düşürmüşse diz protezi ameliyatı yapmak gerekebilir" dedi. 

"Fazla kilolardan kurtulun"
Diz kireçlenmesinin en önemli iki nedeni fazla kilolar ve yaşlılık olduğunu belirten Aktı,"Yaşın ilerlemesiyle birlikte kıkırdaklar yıpranarak aşınmaya başlar. Aşırı kiloda buna eklenince kireçlenme hızlanır ve daha erken yaşlarda da görülebilir. Zaten dize bir yük biniyorken ortalamanın üzerinde olan her kilo yükü 2 kat arttırmış olur. Bu yüzden kireçlenmenin seviyesi ileri de olsa hafif de olsa; hatta henüz hiç kireçlenme başlamasa da hastalarımıza fazla kilolarından kurtulmalarını öneririz.Yaşı genç, kiloları ideal olan bir kişide kireçlenme olmaz diye bir kural yoktur. Genetik etmenler, ek hastalıklar ya da güçsüz adaleler de kireçlenmenin nedenleri arasındadır. Öte yandan dize yönelik travmaları, diz ekleminin enfeksiyon geçirmesini, daha önce bağ, kıkırdak veya menisküs yaralanmalarının oluşmasını ve romatizmal hastalıkları da nedenler arasında sıralayabiliriz" ifadelerini kullandı.
"Diz kireçlenmesinin ilk ve en önemli belirtisinin ağrı olduğunu söyleyen Aktı,"Ağrılar seviyenin ilerlemesiyle artar ve gece uyutmayacak kadar şiddetlenebilir.Ağrılardan dolayı yürümekte güçlük çekilir. Kişi birkaç metre bile yürüyemez hale gelebilir. Özellikle merdiven inip çıkmak mümkün olamaz. Normal şartlarda çok kolay yapılabilecek günlük hareketler artık yapılamaz. Hareket kısıtlılığı mevzu bahistir. Bunlar dışında bazı hastaların diz önünde şişlik görülebilir. Bu şişlik nadiren dizin arkasında karşımıza çıkar" şeklinde konuştu.
Aktı, diz kireçlenmesi ileri seviyede ve hastanın şikayetleri hayat kalitesini düşürecek kadar şiddetli oluyorsa,"Diz protezi ameliyatı yapılabilir. Bu ameliyatta bozulan yüzeyler çıkarılır ve yerlerine özel protezler konulur. Kişi ağrı dahil tüm şikayetlerinden kurtulur. Konulan malzeme özeldir ve tamamen dize uyumludur. Hasta eskiden yaptığı hareketleri rahatlıkla yapabilir. Açık bir ameliyattır, iyileşme süreci kapalı ameliyatlara göre daha yavaş olur. Ameliyattan sonraki gün hasta ayağa kaldırılır. Hastanede ortalama 3-5 gün kadar kalınır" dedi.

DÜNYA
Sirkte korkunç kaza!
Sirk gösterisi kötü bitti, zemine çakılan akrobat hayatını kaybetti.
BURSA
Türküler Çanakkale Zaferi için söylendi
Nilüfer Türk Halk Müziği Korosu, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 103. yılı anısına konser verdi. Duy...
TEKNOLOJİ
Otomobil piyasası karışacak! İşte Audi'nin yeni SUV modeli Q8
Audi'nin yeni bombası Q8 için lansman tarihini 2018 Haziran olarak duyuruldu.
YAŞAM
Çanakkale'nin gizli kahramanı...
Çanakkale Savaşı kahramanlıklarla dolu bir destanın bütünüdür. O destanı oluşturan parçalardan bi...
SAĞLIK
Gözler yaşınızı ele veriyor
İnsanın kendini ifade etmesi ve duygusal mesajlar iletmesinde gözlerin anahtar rol oynadığına dik...
EKONOMİ
Binlerce kişiye iş müjdesi!
Türkiye ekonomisinin can damarı, üretimin kalbi, 50 binin üzerinde fabrikanın faaliyet gösterdiği...
Beklenen özellik WhatsApp'a eklendi!
Meşaleler Çanakkale Şehitleri için yandı
Dünyanın en pahalısı o!
Bursa'da yaşayan Bursalı oranı belli oldu!

En Çok Okunan Haberler