Son Dakika
24 Ocak 2017 Salı

Aşçılık öğrencileri başarıdan başarıya koşuyor

19 Ocak 2016 Salı, 10:49
ekip-kupayla

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Harmancık Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri, katıldıkları Altın Kep Aşçılar Yarışması’nda sergiledikleri hünerleriyle iki kategoride de Türkiye ikincisi oldu.

Önceki hafta Antalya’da düzenlenen 8. Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışması’na katılan UÜ Harmancık Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri Onur Erdem, Tolunay Çetin ve Oğuzhan Eroğlu, yaptıkları ‘Ballı Hardal Soslu Chicken Roulade’ yemeği ile 50 yarışmacı ekip arasında “Yılın En İyi Üniversite Ekip Yemeği” kategorisinde ikinciliği elde etti.

BİR ÖDÜL DAHA

Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Celal Aratoğlu önderliğinde yarışmaya katılan ekip, bireysel başarılara da imza attı. Onur Erdem, 135 kişinin katıldığı “Genç Şefler Kategorisi”nde, ‘Koruk Sulu Rizotto Yatağında Köfte’ yemeği ile Türkiye ikinciliğine layık görüldü.

Harmancık MYO öğrencileri, geçtiğimiz yıllarda da prestijli birçok yarışmada büyük başarılara imza atmıştı.

ekip-kupayla OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>