Son Dakika
26 Ekim 2016 Çarşamba

Artık onlar da Bursa’da…Mehter marşıyla açıldı

Bursa’da Osmanlı Ocakları İl Başkanlığı mehter marşlarıyla açıldı.

16 Ekim 2015 Cuma, 00:34
osmanli ocaklari

Osmanlı Ocakları İl Başkanlığı Abdal Mahallesi’nde hizmete girdi. Açılış törenine Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdülkadir Karlık, ocak yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı. Bursa Mehter Takımı açılıştan önce konser verdi. Konuşmaların ardından Bursa Osmanlı Ocakları binası dualarla hizmete açıldı.
Yeryüzü Osmanlı medeniyetinden koptuktan sonra insanların zulüm görmeye başladığını belirten Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, “Ülkemizde ve dünyada bir Osmanlı ruhu boşluğunu hissettik. Onu taklit eden büyük devletlerin adalet ve hoşgörü konusunda sınıfta kaldığını gördük. Osmanlı’yı taklit edebilecek bir gücün, adil düzen ilkelerinin önemsemesi gerekiyor. Evvela ülkemizde Osmanlı ruhu var olmalı. Daha sonra bütün dünyaya kardeşlik adına kavgasız, silahsız ve savaşsız yaşamak için Osmanlı ruhu elzem bir hale gelmiştir. Biz de toplumda cereyan eden Osmanlı’yı yaşamak için Osmanlı ocaklarında bu özlemi ve hasreti gidereceğiz. Türklere Kürtleri, Kürtlere de Türkleri benimsetip ülkeye sulhu aşılayacağız. Alevi-Sünni kavgalarını bitirmek için elimizden geleni yapacağız. Solcu ve sağcı kardeşlerimizi bir çatı altında Osmanlı ruhu ile var edeceğiz. Bu dönemde temel haklarımızdan olan Osmanlıca kursları ve türban yasası gibi meselelerin büyütülmeden halledilmesi bizleri sevince boğdu. Bu tür faaliyetlerin artırılması gerekiyor. Bugün açılışını yapacağımız ocağımız bütün Bursa’ya hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.
Açılışa katılanlara pilav ve şıra ikramı yapıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>