Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Anadolu Lisesi’nin kapısına kilit vurdular…

Yeni Dershane Yasası ile Anadolu liselerindeki öğrenci azlığına dikkat çeken Türk Eğitim Sen Bursa 2 Nolu Şubesi üyeleri, Bursa Anadolu Lisesi’nin kapısına kilit vurarak yasayı protesto etti.

16 Kasım 2015 Pazartesi, 16:15
anadolu lisesi

Dershane Yasası olarak 2014 yılının ‘Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından eğitim sisteminde bazı değişiklikler gerçekleşti. Yapılan değişiklikle birlikte vatandaşlara devlet desteği ile çocuklarını özel okulda okutma imkanı sağlandı. Ancak yapılan bu değişiklik devlet okullarındaki öğrenci sayısının azalmasına sebep oldu. Çıkarılan Dershane Yasası ile Anadolu liselerindeki öğrenci azlığına dikkat çeken Türk Eğitim Sen Bursa 2 Nolu Şubesi üyeleri ise Bursa Anadolu Lisesi’nin kapısına kilit vurarak yasayı protesto etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim Sen Bursa 2 Nolu Şubesi Başkanı Selçuk Türkoğlu, Anadolu Liselerinin Yükseköğretimin temelini oluşturan en önemli orta öğretim kurumları olduğuna dikkat çekti. Son 10 yıllık eğitim politikalarından sonra Anadolu Liselerinin kapatılmaya doğru sürüklenmeye başladığını ifade eden Türkoğlu, “Kamuoyunda Dershane yasası diye bilinen yasa değişikliği ile başlayan Anadolu Liselerinden kaçış hükümetin özel okullara öğrenci destek teşviki ile tavan yapmıştır. Bugün itibari ile özellikle Bursa Merkezdeki Anadolu Liselerimizin son sınıflarının yüzde 65’i Anadolu Lisesinden kaçmıştır. Bursa Anadolu Lisesi son sınıfta 272 öğrenci olması gerekirken bu sayı 100’e, Ahmet Erdem Anadolu Lisesi son sınıfta 272 öğrenci olması gerekirken bu sayı 68’e düşmüştür. Bunun gibi bir çok liselerin son sınıflarında öğrenci sayısı yarı yarıya düşmüştür” şeklinde konuştu.

“SİSTEM PARAN VARSA OKUYA DÖNDÜ”
Türkoğlu, “Bu haliyle parası imkanı olan veliler 11 ve 12. Sınıflarda öğrencilerini özle okula almaktadır. Üniversite sınavı öncesi sadece sınav odaklı not garantisi verilmiş bir sistem ile eğitimde fırsat eşitliği tamamıyla ortadan kalmış. Sistem ‘paran varsa oku’ya dönmüştür. Türk Milli Eğitiminin göz bebeği Anadolu Liseleri bu gidişle içi boşalacak ve kapısına kilit asılacaktır. Zaten Bursa’da sayıları az olan Anadolu Liselerinin içinin boşaltılması önlenmeli sayılar arttırılmalı devlet teşvikini özel okullara değil öncelikle devlet okullarına yapmalıdır” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLER AÇIKTA KALACAK”
Öğretmenler tedirgin ve kaygılı olduğunu da ifade eden Türkoğlu, “Anadolu Liselerin boşalması ile birlikte öğretmenler norm fazlası olacak. Sadece Bursa’da sayıları yüzleri bulacak olan norm fazlası öğretmenler sınıf dışına atılacak. Norm kadroları ellerinden alınacak. Eğitim-Öğretim yılına başladıkları okullarında öğretim yılını tamamlayamayacak ve önünü göremeyecek hale getirilecektir” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>