Son Dakika
22 Ekim 2016 Cumartesi

Altepe, yabancı dansçıları ağırladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 54. Uluslararası Bursa Festivali kapsamında gerçekleştirilen 29. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması için Bursa’ya gelen yabancı dansçıları ağırladı.

10 Temmuz 2015 Cuma, 10:22
altepe

Heykel’deki tarihi başkanlık binasında gerçekleşen ziyarete; Almanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Endonezya, Estonya, Hırvatistan, İspanya, Karadağ, Kırgızistan, Kosta Rika, Kosova, K.K.T.C., Macaristan, Makedonya, Slovenya ve Sırbistan’dan gelen ekipler katıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuk ekiplere yönelik yaptığı konuşmada, Bursa’nın tarihi ve turistik özellikleriyle ilgili bilgiler verdi. Bursa’nın Osmanlı’yı kuran kent olduğunu, ilk 6 Osmanlı padişahının bu topraklardan çıktığını, ilk semtlerin bizzat padişahlar tarafından kurulduğunu hatırlatan Başkan Altepe, padişah isimlerini konu alan semtler arasında kalan tarihi aksın UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alındığını kaydetti.
Başkan Altepe, konuşmasında kent kültürü adına yaptıkları çalışmalara da değindi. Bursa’da tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması çalışmalarının yanında soyut miras alanında da dünyaya örnek faaliyetlere imza attıklarını belirten Başkan Altepe, kent kültürüne dair yayınladıkları eser sayısının son 10 yılda 300’ü geçtiğini vurguladı. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın da yaklaşık 29 yıldır bu çerçevede planlandığını kaydeden Başkan Altepe, “Bizler festivali, Bursa tarihinde yer alan çok önemli bir organizasyon olarak görüyoruz. Bir tarih ve kültür şehri olarak, bu festivalin en güzel şekilde geçmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.
29. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’na katılan ekiplere teşekkür eden Başkan Altepe, “Bursa’mıza renk kattınız. Kentin değişik noktalarında, güzellik ve heyecanı Bursalılara yaşatmış oldunuz. Sizlere teşekkür ediyorum. Şimdiden sonra bu tür faaliyetlerimiz artarak devam edecek. Yeter ki yakınlıklar başlasın, dostluklar kurulsun. Çünkü kavga ve çatışmanın kimseye faydası yok. Önemli olan huzur ve mutluluk ortamının sağlanması, yeryüzünün cennete döndürülmesidir” diye konuştu.
Başkan Altepe daha sonra konuk dansçılara Yeşil Türbe’nin seramik maketini hediye ederken, ekipler de günün anısına ülkelerinden getirdikleri hediyeleri Başkan Altepe’ye sundu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>