Son Dakika
18 Ocak 2017 Çarşamba

Altepe müjdeyi verdi…2 kişilik uçaklar Bursa semalarında havalanacak

Türkiye’nin ilk yerli tramvayını üreterek dünya pazarlarına açılan Bursa, şimdi de küçük çaplı sivil uçak üretimine hazırlanıyor.

03 Şubat 2016 Çarşamba, 11:13
uçak

Türkiye’nin ilk yerli tramvayını üreterek dünya pazarlarına açılan Bursa, şimdi de küçük çaplı sivil uçak üretimine hazırlanıyor.

Tramvay Üreten Bursa, Şimdi de Uçak Üretimine Hazırlanıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa’yı havacılığın merkezi yapmak için harekete geçti. Kasım ayında Uludağ Üniversitesi’yle protokol imzalayarak üniversite pistinin sivil uçuşlar ve imal edilecek uçaklar için kullanılabilmesinin önünü açan Belediye, özel sektör eliyle uçak üretilmesi için de düğmeye bastı. Bursalı B-Plas ve İğrek Makine, Almanya merkezli Aquila şirketini 1,5 milyon euroya alarak iki kişilik uçak üretimine başlamaya hazırlanıyor.

EN ÇOK SATILAN MODEL

Tek motorlu uçaklar imal eden şirketin en çok satan modellerinin başında 210 serisi geliyor. Farklı modellere sahip ailede, iki kişilik uçak, tamamen kompozit yapıya sahip. Uçaklar ayrıca pilotaj eğitiminde de kullanılabiliyor. Konuyla ilgili DÜNYA Gazetesi Bursa Bölge Temsilcisi Ömer Faruk Çiftçi’nin sorularını yanıtlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye’nin 2023 hedefl erine ulaşmasının kendi markalarını çıkarmasına, katma değerli, teknolojik ürünler üretmesine bağlı olduğunu vurguladı.

Bu çerçevede belediye olarak yerli tramvay üretimini desteklediklerini hatırlatan Altepe, Bursa’da bugün tramvay, metro ve hafif raylı sistem araçlarının üretilerek dünya pazarlarında boy gösterdiğini söyledi. (Kaynak:Dünya)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>