Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Ahıska Türkleri’nin 71 yıl sonra gelen mutluluğu

24 Nisan 2016 Pazar, 15:42
20160424AW727873_01

Bursa’da 85 yaşındaki iki Ahıskalı akraba, 71 yıl sonra ilk kez buluştu. 71 yıl sonra yapılan buluşmada duygu dolu anlar yaşandı.
1944 yılında yaşanan sürgün sebebiyle yolları ayrılan iki Ahıska Türkü akraba, 71 yıl sonra buluştu. 85 yaşındaki İsmail Azizov, sürgünden sonra Bursa’nın Gürsu ilçesine yerleşti. Azizov, daha sonra akrabalarından bir haber alamadı. Yakın bir süre önce Dünya Ahıska Türkleri Haklarını Koruma Merkezi Başkanlığı’na giden Azizov, akrabalarına ulaşmak istedi. Dernek Başkanı Paşa Alihan ve dernek üyeleri, İsmail Azizov’un soyunu araştırdı. Azizov’un amca çocuklarının İzmir’de olduğu belirlendi. İzmir’de yaşayan 85 yaşındaki Bülbül Çankaya ile iletişime geçildi.

HASRET 71 YIL SONRA SONA ERDİ
Bülbül Çankaya ve ailesi, İzmir’den Bursa’ya gelerek İsmail Azizov ve ailesi ile buluştu. 71 yılın ardından sona eren hasrette gözyaşları sel oldu. 71 yıl sonra Bülbül Çankaya’ya ulaşan İsmail Azizov, “Allah Türk halkından, Recep Tayyip Erdoğan’dan, Ahmet Davutoğlu’ndan razı olsun. Bizler onlar sayesinde can ciğer kardeşlerimizle buluştuk. Devletimizden tek isteğim bizlere vatandaşlık verilsin. 85 yaşındayım, bundan sonraki yaşımda vatandaş olarak yaşamak istiyorum” dedi.
Dünya Ahıska Türkleri Haklarını Koruma Merkezi Başkanı Paşa Alihan da, “71 yıldır görüşemeyen Ahıskalı akrabalarımızı buluşturduk. Hepsi çok mutlu oldu ve gözyaşlarına hakim olamadı. 71 yıl boyunca sürgünde yaşamak çok zor” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>