Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Ağır kaldırmayın fıtık olmayın

Günlük yaşam sırasında sürekli tekrarlanan yanlış alışkanlık ve hareketler nedeniyle ortaya çıkan bel ve boyun ağrılarının insanların yaşam kalitesini düşürdüğü belirtildi.

26 Nisan 2015 Pazar, 10:01
1

Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Doktor Ali Şahabettinoğlu, yanlış eğilme, bükülme hareketlerinin yanı sıra ağır kaldırılan yüklerin fıtık olma riski taşıdığını söyledi. Yapılan her yanlış hareketin bel ve boyundaki kaslar, eklemler ve disklerin zorlanmasına, zamanla aşınarak bel ve boyun fıtıklarına yol açmasına neden olabileceğini belirten Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Doktor Ali Şahabettinoğlu, vatandaşları ağır yük ve yanlış hareketler konusunda uyardı. Bel fıtığının bel ağrısı yapan sebeplerin arasında bulunduğunu ve bel ağrısı çeken hastaların yüzde 5 ile 11’inden bel fıtığının sorumlu olduğunu belirten Ali Şahabettinoğlu, bel fıtıklarının yüzde 90’ının belin 4. ve 5. omurları ve sakrum kemiği arasındaki disklerde olduğunu vurguladı. Belin bu kısmının, eğilme, doğrulma ve travmalara en çok maruz kalan bölgesi olduğunu dile getiren Şahabettinoğlu, “Ağır yük kaldırırken ve yerden bir şey alırken veya bir şeyi almak için uzanırken yaptığımız yanlış hareket özellikle omurgamızda büyük hasara yol açabilir. Bir yerden bir şey alırken olabildiğince o cisme yaklaşmamız gerekir. Belimizi kullanarak eğilmek yerine dizlerimizi kırıp çökerek eğilip yerden bir şey almamız ve hiçbir zaman çok ağır yük taşımamamız, ani ve sert hareketlerden de kaçınmamız gerekir” dedi.
Ağır kaldırmak ya da yaptığınız yanlış eğilme ve bükülme hareketlerinden oluşan ağrıların belden bacağa yayılıyorsa bel fıtığı, boyundan kola veya ele yayılıyorsa boyun fıtığı olabileceğini ifade eden Şahabettinoğlu, “Yapılan tetkik ve iyi bir muayene sonucunda erken tedaviye başlamak gerekir. İlaç ve istirahat tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda fizik tedavinin önemi çok büyüktür. Manipülasyon tedavisi sırasında hastalıklı bölge üzerine ellerle bir takım bastırma, germe, döndürme gibi teknik uygulanmaktadır. Bu teknikle bel ve boyun fıtıklarında yüzde 98 başarı oranı mevcuttur” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>