Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

Acile kız bakma açıklaması polemik konusu oldu

Başbakanın acile kız bakmaya gidiyorlar açıklamasına Bursa’dan sert bir tepki geldi

13 Temmuz 2016 Çarşamba, 10:17
hemşireler-1024x767

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık, Başbakan Binali Yıldırım’ın AKP Grup Toplantısında sarf ettiği “Acil servislere bayramda vatandaşlar gidiyorlarmış. Ne için gidiyorlarmış biliyor musunuz? Kız bakmaya gidiyorlarmış.Artık hastaneler o kadar şirin hale geldi ki, vatandaşlar oğullarını, kızlarını evlendirmek için acil servislere gidiyorlar, oralara yuvalar kurmak için ziyaretler yapıyorlar. Acil servisler artık sadece sağlık hizmeti vermiyor, yuva kurmak için de hizmet veriyor. İşte geldiğimiz nokta bu” sözlerine tepki gösterdi.

Karabıyık’ın açıklaması şöyle: Sayın Başbakan’ın acil servislerin kaliteli sağlık hizmeti verdiğini vurgulamak için kullandığı örnek gerçekten çok ilginç ve düşündürücü. Kaliteli hizmet anlayışı ne zamandan beri oraya “kız bakmaya” gidenlerin artmasıyla ölçülüyor? Ne yazık ki Başbakan hem acil servislerde yaşanan sorunları görmezden geliyor, hem de “kız bakmak” ifadesiyle cinsiyetçi ve mülkiyetçi bir yaklaşımla kadınları alınıp satılan bir emtia olarak cümlede kullanıyor.

Kaldı ki bir ülkenin sağlık politikasının başarısının ölçütleri hasta memnuniyetinden, sağlık personelinin memnuniyetine kadar devam eder.

Yoğun bakım yetmezliğinden hasta kaybedildiği, parmağı kopan kadının taksiyle 5 hastane gezdiği ortamda “kız bakmaya” gidenler arttığı için sağlık sistemimiz ve acil servislerimiz çok başarılıdır diyen bir zihniyetle karşı karşıyayız.

Bu zihniyetle mi sağlık sisteminin sorunları çözülecek?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>