Son Dakika
17 Ocak 2017 Salı

AB’den Türkiye’ye uyarı… Top atışını kesin!

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik topçu ateşini kesmesini istedi.

15 Şubat 2016 Pazartesi, 13:27
AB

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik topçu ateşini kesmesini istedi.

AB dışişleri bakanları toplantısı öncesinde açıklama yapan Mogherini, Suriye’de çatışmaların durdurulması kararı alındığını ve tüm tarafların buna uymasını beklediklerini söyledi.

Türkiye ve Suudi Arabistan’ın Suriye’ye birlikte müdahale edebileceğini açıklaması veTürkiye’nin Suriye’deki bazı bölgeleri toplarla vurduğunun hatırlatılması üzerine Mogherini, “Birkaç gün önce Türkiye de dahil olmak üzere hepimiz bir masa etrafında oturduk ve çatışmaların durdurulması için atılacak adımları ele aldık. Fakat alanda bunun tersi yönde bir eğilim kesinlikle beklemediğimiz bir şey.” ifadelerini kullandı.

Mogherini, Rusya Başbakanı Dimitry Medvedev’in ‘Soğuk Savaş’a dönüyoruz’ uyarısının hatırlatılması üzerine, böyle bir atmosfer görmediğini dile getirdi.

AB Dönem Başkanı Hollanda’nın Dışişleri Bakanı Bert Koenders de tüm tarafların ‘çatışmaların durdurulması’ planına destek vermesi gerektiğini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>