Son Dakika
24 Ocak 2017 Salı

ABD’de ön seçim…Clinton ve Trump’tan rahat zafer

ABD’de devam eden başkanlık yarışında Demokrat Parti’de Hillary Clinton, Cumhuriyetçilerin ön seçimlerinde ise Donald Trump rakiplerine alt etmeyi başardı.

21 Şubat 2016 Pazar, 12:00
abd

ABD’de devam eden başkanlık yarışında Demokratların Nevada’daki ön seçimlerindeHillary Clinton, Cumhuriyetçilerin GüneyCarolina’daki ön seçimlerinde ise Donald Trump rakiplerine üstünlük sağladı.

CLİNTON YÜZDE 52 İLE BİRİNCİ OLDU

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine giden yolda bugün Demokratlar Nevada eyaletinde, Cumhuriyetçiler ise Güney Carolina eyaletinde ön seçimlerini yaptı.

Demokrat Parti’nin aday adaylarından eski Dışişleri Bakanı Clinton, rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders’ı geçerek Nevada ön seçimlerini kazandı. Resmi sonuçlar açıklanmasa da Clinton’ın yüzde 52 oy alarak rakibine üstünlük sağladığı bildirildi.

abd-de-on-secim-clinton-ve-trump-tan-rahat-8179843_x_5554_300

 Clinton, yaptığı açıklamada, çok önemli bir zafer kazandıklarını ve bundan büyük mutluluk duyduğunu vurgularken, Sanders ise kendisine önemli bir destek veren Nevadaseçmenine teşekkür ettiğini ifade etti.

TRUMP RAKİBİNİ GERİDE BIRAKTI

Cumhuriyetçi Parti aday adayları arasındaki yarışta ise emlak milyarderi Trump, en yakın rakipleri Teksas Senatörü Ted Cruz ve Florida Senatörü Marco Rubio’yu geride bıraktı.

Güney Carolina’da sandıkların henüz az bir bölümü açılmışken ABD medyasında yapılan tüm projeksiyonlarda Trump’ın yüzde 33’lük bir oy oranıyla ön seçimi kazandığı belirtildi. Her iki eyaletteki resmi seçim sonuçların açıklanması bekleniyor.

SANDERS SÜRPRİZ YAPMIŞTI

Son ön seçimlerde, 9 Şubat’ta New Hampshire eyaletinde Demokrat aday adaylarından Sanders yüzde 60, Cumhuriyetçi aday adaylarından Trump ise yüzde 35 oy alarak ön seçimi kazanmıştı.

HEZİMET SONRASI BUSH BIRAKTI

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin aday adaylarından Jeb Bush, Güney Carolina ön seçimindeki hezimetinin ardından kampanyalarını durdurma kararı aldı.

ABD’nin eski başkanlarından George H.W. Bush’un oğlu, Barack Obama’dan önceki Başkan George W. Bush’un da kardeşi olan Jeb Bush, Iowa ve New Hampshire ön seçimlerinde de başarısız sonuçlar almıştı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>