ABD'den Rusya'ya uyarı: Bedel ödersiniz!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Artan ölümler ve çatışmalar gibi eylemler konusunda Rusya'nın ödeyeceği bedeli açıkça söyledik." dedi. Yine YPG'ye desteğini sürdürdü.

GÜNDEM, 27 Şubat 2016 Cumartesi, 11:22
ABD'den Rusya'ya uyarı: Bedel ödersiniz!
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner,Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasına uymasını bekledikleri Rusya'nın ılımlı muhaliflere saldırmayacağını taahhüt ettiğini belirterek, "Şimdi bir şeyler yapmak ya da sesini kesmek zamanıdır" dedi. SURİYE'DEKİ ATEŞKES Toner, günlük basın toplantısında, Rusya'nın Suriye'de çatışmaların durması anlaşmasına uymaması halinde neler olabileceğine dair soruları cevapladı. "Rusya'dan ılımlı muhalifleri vurmaması konusunda açıkça bir güvence alınıp alınmadığı" sorulan Toner, anlaşmanın uygulamasını takip edecek Ateşkes Görev Gücü görüşmeleri dahilinde ılımlı muhaliflerin tanımı konusunda görüşmelerin yapıldığını belirtti. "RUSYA, ABD'NİN TERÖRİST KABUL ETMEDİĞİ GRUPLARA SALDIRMAYACAK"
Toner, ABD'nin terörist olarak kabul etmediği gruplara Rusya'nın saldırmayacağını taahhüt ettiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti: "Defalarca söyledik. Bu durum 'Şimdi bir şeyler yapmak ya da sesini kesmek zamanıdır' demekten daha iyi nasıl tarif edilir bilmiyorum. Bir ateşkes, çatışmaların durdurulması, geçişi sağlayacak bir siyasi süreç hakkında ne kadar ciddi olduklarını kelimelerle değil, eylemleriyle göstermelerinin zamanı geldi." "RUSYA'NIN ÖDEYECEĞİ BEDELİ AÇIKÇA SÖYLEDİK" Toner, ayrıca, çatışmaların durmaması halinde daha önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin dile getirdiği "B planı"nın ne olduğuna ilişkin soruyu yanıtladı. Toner, ABD'nin şu anda yoğunlaştığı konunun çok net bir biçimde çatışmaların durması olduğunu aktararak, "Artan ölümler ve devam eden çatışmalar gibi eylemler konusunda Rusya'nın sonunda ödeyeceği bedeli kendilerine açıkça söyledik. Suriye'de askeri gücün dahil olduğu uzun dönemli bir çözüm bulunmuyor ancak bu işe yaramazsa ne yöne döneceğimizle ilgili bir varsayımda bulunmak istemiyorum" diye konuştu. abd-den-rusya-ya-bedel-odersiniz-8201232_x_8279_300 İHLAL KONTROLÜ CENEVRE'DE YAPILACAK Rusya'nın ya da farklı bir grubun çatışmaların durmasını ihlal edip etmediğinin kontrolü konusuna da değinen Toner, bu durumun gözleme sürecine tabi olacağını belirtti. Tarafların herhangi bir ihlal durumunda Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun Ateşkes Görev Gücü'ne bildirimde bulunacağını hatırlatan Toner, "Bütün aktörler tarafından bağlantılar ya da merkez noktaları oluşturularak bilginin hızlı bir şekilde dolaşımı sağlanacak" dedi. Toner, çatışmaların sonlandırılmasından sonraki ilk günlerde merkezi noktaların iyi bir sonuç alabilmesi için birbiriyle bağlantılı olması gerektiğini, Cenevre'de bunu takip eden bir grubun da olacağını bildirdi. YPG'YE DESTEĞE DEVAM Toner, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD hakkındaki bir soru üzerine de PYD'nin askeri kanadı YPG'yi ABD'nin desteklediği geniş bir grubun parçası olarak tanımladı. Toner, "IŞİD'e karşı çok etkililer. Kapasiteli savaşçılar olduklarını kanıtladılar. YPG,Suriye'de IŞİD'e karşı mücadele bağlamında yoğunluklu olarak hava desteği verdiğimiz karada savaşan gruplar içerisindedir" ifadesini kullandı. YPG'nin, PKK bağlantılı olup olmadığı konusunda Türkiye ile bir anlaşmazlık içinde olduklarını söyleyen Toner, Türkiye ile bu konuyu yoğun bir şekilde konuştuklarını, farklı görüşlere sahip olduklarını yineledi. Toner, geçen haftalarda YPG'nin Halep civarında toprak kapmaya çalıştığını da sıkça dile getirdiklerini kaydederek, "Bunun sadece durumu zora soktuğunu düşünüyoruz" dedi. YPG'yi terör örgütü olarak tanımlamayı düşünmediklerini bildiren Toner, "Bir örgütü yabancı terör örgütü olarak tanımlamak uzun bir süreçtir. YPG için o noktada değiliz. Onları öyle kabul etmiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
EKONOMİ
Ev sahibi olan herkesi ilgilendiriyor!
MGC Legal Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Av. Mustafa Güneş son günlerde kamuoyu gündeminde yer alan...
SİYASET
İşte Başbakan Yardımcılarının görevleri
Yeni Hükümet Sözcüsü Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, başbakan yardımcılarının görev dağılımını ...
SİYASET
İşte yeni Hükümet Sözcüsü!
Kabine değişikliğinin ardından Hükümet Sözcülüğü görevine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ getiri...
YAŞAM
Dehşet görüntü! Ayağına inşaat demiri saplandı
Karaman'da bir kadın ayağına saplanan inşaat demiriyle birlikte hastaneye kaldırılarak tedavi alt...
YAŞAM
Otomobil denize böyle uçtu!
Sarıyer Tarabya'da direksiyon hakimiyetini kaybeden bir sürücü otomobiliyle denize uçtu.
BURSASPOR
Yusuf Erdoğan çıkmazı
Bursaspor'da gündeme gelen Yusuf Erdoğan'ın takımda kalması için teknik direktör Ersun Yanal'ın b...
Onlar serinlemek için güneşe çıkıyor
İşte dünyanın en seksi kadını
Bursa'da sıcaktan bunalanlar denize akın etti
Göz göre göre ölüme sürükleniyorlar

En Çok Okunan Haberler