ABD'de 'e-posta' krizi

ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın resmi yazışmalar için kişisel e-posta adresini kullandığı ortaya çıktı.

DÜNYA, 20 Kasım 2018 Salı, 14:12
ABD'de 'e-posta' krizi

ABD'de e-mail krizi yaşanıyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın Beyaz Saray yazışmaları için kişisel hesabını kullandığı tespit edildi. Ivanka Trump'ın kişisel mail hesabı üzerinden yüzlerce gönderi yaptığı yetkililer tarafından doğrulanırken, Ivanka'nın avukatı Trump'ın kızının kurallar hakkında bilgilendirilmeden önce kişisel mail hesabını kullandığını savundu. Ivanka Trump'ın kişisel mail adresini bilgilendirildikten sonra kullanmadığını kaydeden yetkililer, Ivanka Trump'ın maillerinin gizli bilgiler içermediğini ve hukuk dışı bir durumun bulunmadığını ifade etti.
Öte yandan American Oversight adlı gruptan Austin Evers, "Trump ailesi hukuk kurallarını ihlal ediyor" diyerek, Ivanka Trump'ın geçen sene kullandığı mail hesabının incelenmesi talebinde bulundu. Evers, çok ciddi sorunlar olduğunun altını çizerek kongrenin bu durumu derhal araştırması gerektiğini söyledi.

DONALD TRUMP, HILLARY CLINTON'U ELEŞTİRMİŞTİ 

Hillary Clinton ABD Dışişleri Bakanı olduğu dönemde resmi mailler için kişisel mail adresini kullandığı ortaya çıkmıştı. Clinton, yaptığı açıklamada bunun kolaylık sağladığını ifade etmişti. Bu olay üzerine Donald Trump 2016'daki başkanlık kampanyaları sürecinde Hillary Clinton'un özel mail adresi kullanmasını Watergate'ten daha büyük bir skandal olarak nitelendimişti. 

Trump, kampanya süresince bu durumu tekrar tekrar eleştirerek bunun Clinton'un ABD güvenliği için tehdit unsuru olan özel hesapları kullandığı için hapse attırılacağına dair vaatlerde bulunmuştu. 

Beyaz Saray yetkililerinin resmi yazışmalar için şahsi e-posta hesaplarını kullanmaları yasalara aykırı değil. Ancak yetkililerin yaptıkları iş yazışmalarını 20 gün içerisinde Federal Kayıtlar Yasası ve Başkanlık Kayıtları Yasası uyarınca yetkili birimlere bildirmeleri ve bu korumaya aldırmaları gerekiyor. Ancak, ABD'de gizli belgelerin ve bilgilerin şahsi e-posta hesapları üzerinde paylaşılmasını kısıtlayan yasal düzenlemeler de mevcut.  

BURSA
Bursa'da yangın paniği!
Bursa'da Yeni köy mevkisinde başlayan sazlık yangını rüzgarın etkisiyle büyüdü. Yangının büyüklüğ...
BURSASPOR
Başakşehir-Bursaspor maçı ertelendi!
Başakşehir-Bursaspor maçı yoğun kar yağışı sebebiyle yarına ertelendi.
BURSASPOR
Teksas'tan emniyete teşekkür!
Bursaspor tribün liderleri, Bursa Emniyet Müdürü Osman Ak'a uyuşturucu satıcılarına yönelik geçti...
SPOR
Fikret Orman: 'Yılgınlığım yok kırgınlığım var'
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, mayıs ayında yapılacak kongre için, "Aday olmak isteyen her...
GÜNDEM
Botu kurtarmak isterken kendisi boğuldu!
Kayseri'de arkadaşları ile beraber kamp kurdukları Yamula Barajı'nda, suya kapılan botu kurtarmak...
BURSA
Aktaş: "Erdoğan moral kaynağımız"
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Orhaneli, Keles, Harmancık ve Büyükorhan'ın 40 yı...
Galatasaray'a Belhanda şoku
Korkmayın ''Bursaspor'' demekten!
Bursa onu konuşmuştu! Hakkında karar verildi...
Bursa'ya ünlü yağacak!

En Çok Okunan Haberler