Son Dakika
24 Ocak 2017 Salı

AB ülkeleri, Türkiye’nin pozisyonuna geldi

AB zirvesi sonunda Almanya Başbakanı Merkel, “Suriye’de sivillerin kendilerini güvende hissedecekleri bölgelerin oluşturulması konusunda görüş birliğine vardık” dedi.

21 Şubat 2016 Pazar, 11:53
AB

Avrupa Birliği (AB), Suriye’de tarafları kuzeyde yer alan sivillere yönelik bombardımanları durdurmaya çağırdı. AB ayrıca güvenli bölgeler oluşturulmasını da istedi. AB ülkesi ülkeler, özellikle Halep ve Türkiye sınırı arasında kalan bölgede bombardımanların sona erdirilmesi ve sivil halka yardımların genişletilmesi çağrısı yaptı.

“GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARDIK”

Zirve sonunda dün gece açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Suriye’de sivillerin kendilerini güvende hissedecekleri bölgelerin oluşturulması konusunda görüş birliğine vardık” dedi.

“HALEP İÇİN DE GEÇERLİ”

Bunun örneğin Türkiye sınırına yakın Azez bölgesinde olabileceğini kaydeden Merkel, “On binlerce insan korkuyorsa, bombalanmaktan endişe duyuyorsa, özellikle buraların bombalanmaması konusunda anlaşılabilmesi mümkün olmalı. Bu durum sembolik değeri olan Halep için de geçerli” diye konuştu.

merkel
 “GÖRÜŞMELER YOLUYLA ÇÖZÜM BULMAYA ÇAĞIRDIK”

Merkel, Esad rejimi ve ona destek veren tarafları Halep bölgesinde de görüşmeler yoluyla çözüm bulmaya çağırdıklarını söyledi.

“UÇUŞA YASAK BÖLGE FİKRİ GÖRÜŞÜLMEDİ”

Alman basınına yansıyan haberlerde, zirve sonunda AB ülkelerinin üzerinde anlaştığı metinde, Esad ve destekçilerinin ılımlı muhaliflere yönelik bombardımanları durdurması talebinin de yer aldığına dikkat çekildi. Merkel’in hafta başında gündeme getirdiği uçuşa yasak bölge fikrinin ise AB zirvesinde görüşülmediği öğrenildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>