81 ilden gelen malzemelerle kardeşlik aşuresi…

Osmangazi Belediyesi, Bursa’da bir börekçi ile beraber malzemelerini Türkiye’nin 81 ilinden getirterek hazırladığı “Kardeşlik Tadında” isimli aşureyi Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a ikram edecek.

30 Ekim 2015 Cuma, 18:01
aşure

Osmangazi Belediyesi ve Bursa’da börekçilik yapan Hasan Acar, sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışarak Türkiye’nin 81 ilinden aşurelik malzeme getirtti. Toplanan malzemelerle yapılan 2 bin 500 kişilik aşureye ise “Kardeşlik Tadında” ismi verildi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın da yapımına eşlik ettiği aşure Ulu Cami’nin yanındaki Orhangazi Parkı’nda cuma namazından çıkan cemaate ve oradaki vatandaşlara dağıtıldı. Aşurenin bir kısmı da Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a gönderilecek.
Sivil toplum örgütleriyle beraber bu malzemeleri topladıklarını belirten Hasan Usta, “Böyle özel bir günde aşuremizi cumhurbaşkanımıza götürmek istiyoruz. Aşuremiz soğumadan inşallah tattırmak istiyoruz. 2 bin 500 kişilik aşure yapmış olduk. İnşallah bu aşureyi 81 ilde de yapmak nasip olur. Bize destek olan Başkanımız Mustafa Dündar’a da teşekkür ederiz” dedi.
Osmangazi Belediye Başkanı Dündar ise, herkesin hicri yılbaşını ve muharrem ayını tebrik ederek “Aşure bizim güzel bir geleneğimiz. Bu geleneği bütün Türkiye’de yaşıyoruz, ancak Bursa’da daha yoğun yaşıyoruz. Bugün burada yapmış olduğumuz faaliyetle 81 ilden getirttiğimiz malzemeleri bir kazana boşaltarak aşure yapıyoruz. Bu Türkiye’nin bir örneği. Bu vesile ile dünyaya ve Türkiye’ye barış mesajı veriyoruz. Yapmış olduğumuz bu aşurenin adı da ‘Kardeşlik Tadında’. Bu güzellikler daim olsun, şifa olsun” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>