Son Dakika
22 Ekim 2016 Cumartesi

700 yıllık tarih için kazılar başladı

13 Ağustos 2015 Perşembe, 10:55
OSMANLI'NIN İLK TABHANELİ ORHANGAZİ CAMİ'NDE KAZILAR BAŞLADI

Osmanlı’nın ilk tabhaneli camisi olan Orhangazi Cami’nde kazılara başlandı.
İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ve İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, İznik Yenişehir kapı mevkinde bulunan Orhangazi Cami ve Hamamı’nda yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Nuri Kılavuz ve ekibi tarafından başlatılan kazı çalışmasına ilk çapayı İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan vurdu.
Doç. Dr. Bülent Nuri Kılavuz yaptığı açıklamada, “Osmanlı’nın ilk tabhaneli camisi Orhangazi Cami’dir. Erken dönemin Osmanlı camileri içinde özel bir yeri olan bu yapı grubu Anadolu Türk mimarisinde ilk olarak Bursa yöresinde ve Orhan Gazi döneminde 1326-1362 ortaya çıkmıştır. İznik Orhangazi Cami de bu yapıların ilkidir. Caminin iki yan mekanında misafirlerin kalması için bulunan bölümler mevcuttur” dedi.
Orhangazi Cami’nin ortaya çıkarılmasıyla ilgili bir çalışma başlatıldığını ifade eden Sargın ise “Osmanlıların 700 yıllık bir caminin kalıntıları var. İnşallah kısa zamanda burası da insanların hizmetine sunulacak. Bu çalışmayı gerçekleştiren arkeologlarımıza, turizm bakanlığımıza ve kültür bakanlığımıza ve müze müdürümüze teşekkür ediyorum. İnşallah çok kısa süre içerisinde insanlığın hizmetine sunulmuş olacak” diye konuştu.
Kaymakam Pehlivan ise Orhangazi Cami yapısının içerisinde bulunmanın bile heyecan verici olduğunu söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>