6 saniyede bir kişiyi öldürüyor!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Burgazlıoğlu, dünyada, her 6 saniyede 1 kişi tütün tüketiminden kaynaklı sebeplerden dolayı hayatını kaybettiğini söyledi.

SAĞLIK, 29 Haziran 2020 Pazartesi, 09:53
6 saniyede bir kişiyi öldürüyor!

Medicana Bursa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzman Dr. Başak Burgazlıoğlu, sigaranın 50 kronik, 20 ölümcül hastalığa yol açtığını belirterek, bırakma yöntemleri hakkında da bilgi verdi. Burgazlıoğlu, "Dünyada 1,3 milyar kişi sigara içmektedir. İçenlerin yüzde 80'i de gelişmekte olan ülkelerde yaşamaktadır. Dünyada 5,4 milyon insan, yani her 6 saniyede bir kişi tütün tüketiminden kaynaklı sebeplerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Tüketim böyle devam ederse 2030 yılında bu sayının 10 milyona yakın kişi olması beklenmektedir. Dünyada ve ülkemizde en sık kullanılan tütün ürünü sigaradır. Sigara dumanı içinde katran, karbonmonoksit (CO) gibi çeşitli gazlar, uçucu maddeler ve nikotin gibi toksik ve karsinojenik özellikte 5 binden fazla kimyasal bileşen bulunmaktadır. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) sigarayı 1. derece kanser yapıcı madde olarak kabul etmiştir" dedi.
Türkiye'nin tütünle mücadelede ön sıralarda yer aldığını, sigarayı bırakmanın mümkün olduğunun ve bu süreçte asla karamsarlığa düşülmemesi gerektiğine değinen Burgazlıoğlu, şu tavsiyelerde bulundu:
"Öncelikle sigarayı bırakmayı gerçekten istemek gerekiyor. Bırakmak için mutlaka bir gün belirlenmeli. Sigarayı bırakmayı isteme nedenlerini bir kağıda yazılmalı ve görülebilecek yere asılmalı. Ceplerde ve çantalarda sigara ve çakmak taşımamak gerekiyor. Sigarayı çağrıştıracak ortamlar yeniden düzenlenmeli. Şiddetli sigara içme isteği geldiği zaman biraz dolaşılmalı."

GÜNDEM
Van Gölü'ndeki feci olayda yeni gelişme!
Van Gölü'nde batan teknenin yeri tespit edildi.
BURSA
Eski mankenin evinde işlenen cinayette yeni gelişme!
Bursa'da sevgilisi eski manken Alev Ç.'nin evinde Onur Yılgün'ü bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla...
BURSA
Büyükşehir çiftçinin yanında
Bursa'da ahududu ve yabanmersini yetiştiriciliği projesi ile tarımda katma değeri yüksek üretimi ...
GÜNDEM
Sakarya'daki patlamada yeni gelişme!
Sakarya'nın Hendek ilçesinde 7 kişinin öldüğü havai fişek fabrikasındaki patlama olayı ile ilgili...
SPOR
Fernando Alonso, Formula 1'e geri döndü
Formula 1 takımlarından Renault, İspanyol pilot Fernando Alonso ile anlaştıklarını açıkladı.
DÜNYA
Son 24 saatte 153 ölüm!
İran'da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında son 24 saatte 153 kişinin hayatını kaybetmesi...
Bursa'da vinç devrildi!
Bursa'da çatışma görüntüleri ortaya çıktı!
TFF'den Fenerbahçe istifası!
Erdoğan'dan önemli açıklamalar!

En Çok Okunan Haberler