Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

500 yıllık tarihi emanetler

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl Mart ayında restorasyonunu tamamlayıp hizmete açtığı Üftade Dergahı yoğun ilgi görüyor. Dergahta tarihi kıyafetler, Aziz Mahmut Hüdai’nin ciğer sopası da sergileniyor

13 Nisan 2015 Pazartesi, 12:24
uftade

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl Mart ayında restorasyonunu tamamlayıp hizmete açtığı Üftade Dergahı yoğun ilgi görüyor.

Osmangazi İlçesi İvazpaşa Mahallesi’ndeki tarihi dergahta bir taraftan Somuncu Baba Vakfı tarafından hafızlık için çalıştırılan talebeler ders yaparken, alt katta da Üftade Hazretleri’ne ait eşyalar sergileniyor.
Kestanelik Caddesi üzerindeki dergaha araçları ile gelen vatandaşlar hem park sıkıntısı yaşamazken, hem de Üftade Dergahını rahatlıkla ziyaret edip, camide zikir yapabiliyorlar.
Somuncu Baba Vakfı tarafından dergahın bahçesinde günlük olarak mahallenin ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtımı da sürüyor. Dergah’ta 10 hafızlık talebesi her gün Kur’an-ı Kerim ezberliyor. Ayrıca alt kattaki sergi odalarında, Üftade Hazretlerinin gömlekleri, şalvarı, bastonları, nalınları, kuşak ve ibrikleri ile tesbihleri görülebiliyor. Aziz Mahmud Hüdai Hazretlerinin Bursa sokaklarında ciğer sattığı sopalarda sergileniyor. Dergah’ın üst katında haftada bir sohbet toplantıları tertiplenirken, ziyaretçilere de dergahın detaylı fotoğraflarının yer aldığı kitapçıktan da hediye ediliyor.

uftade (3)uftade (2)uftade (1)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>