Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

50 hektar kül oldu, yangın tamamen söndürüldü…

191 kez izlendi, 30 Ağustos 2015 Pazar

Bursa’nın Mudanya ilçesi Göynüklü Mahallesi civarında çamlık alanda çıkan orman yangını 12 saatlik aralıksız çalışmanın ardından tamamen söndürüldü. Mudanya ilçesi Göynüklü ve Çağrışan mahalleleri mevkiinde kırsal kesiminde çıkan yangına Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi, İstanbul, Kocaeli ve Bilecik’ten gelen ekipler, yaklaşık 100 itfaiye aracıyla müdahale etti. yaklaşık 50 hektarlık bir alanı küle […]


Bursa’nın Mudanya ilçesi Göynüklü Mahallesi civarında çamlık alanda çıkan orman yangını 12 saatlik aralıksız çalışmanın ardından tamamen söndürüldü.
Mudanya ilçesi Göynüklü ve Çağrışan mahalleleri mevkiinde kırsal kesiminde çıkan yangına Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi, İstanbul, Kocaeli ve Bilecik’ten gelen ekipler, yaklaşık 100 itfaiye aracıyla müdahale etti. yaklaşık 50 hektarlık bir alanı küle döndüren yangının büyük bir bölümü sabaha kadar devam eden yoğun çalışmalar sonucu büyük oranda kontrol altına alındı. Ayrıca edinilen bilgiye göre, yangında can kaybı yaşanmazken, dumandan etkilenen 3 kişi hastaneye kaldırıldı.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sabah saatlerinde tamamen söndürülen orman yangınını değerlendirdi.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal ve diğer yetkililerle beraber yanan arazide incelemelerde bulunup bilgi aldı. Orman Bölge Müdürünü ve söndürme ekiplerini tebrik eden Müezzinoğlu, “Dün akşam 17.30’dan itibaren yoğun bir çalışma sergilendi. Tabi dün o saatlerde ben de helikopterle Ankara’dan geldim. Hafiften poyraz vardı. Poyrazın etkisiyle yaklaşık 50 hektarlık bir alana yayılan bir orman yangını oldu. Köylere tedbir amaçlı gece tahliye yapıldı. Yangın evlere sıçramadı. Şu anda kontrol altına alınmış durumda. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Özellikle yoğun gayret sarf eden, yaklaşık 12 saati geçti ekiplere, vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum ve teşekkür ediyorum. Yangının çıkış sebebiyle alakalı farklı söylemler var. Onlar önümüzdeki günlerde netleşir. Özelikle can kaybının olmaması sevindirici. Maddi kaybın telafisi olur ama köylünün koşullarını olağanüstü zedelemeden kontrol altına alınmış bir yangın oldu” dedi. 50 hektarlık alanın yandığını belirten Müezzinoğlu, “Yangının rüzgarın da etkisiyle atlama bölgeleri var. Orman Bölge Müdürümüz aralarda sağlıklı bölgelerin olabileceğini söylüyor. Orman Genel Müdürlüğümüz gerçekten yananın yerine yenilerinin dikilmesi konusunda olağanüstü dinamikleri var. İnşallah hemen tespitler yapıldıktan sonra uygun zamanda yeniden burası orman olarak devam edecektir. Büyük geçmiş olsun” diye konuştu.
Bakan Müezzinoğlu, açıklamalarının ardından arazide çalışan orman ve UMKE ve sağlık ekiplerine teşekkür ederek fotoğraf çektirdi.
BURSA'DAKİ ORMAN YANGINI TAMAMEN SÖNDÜRÜLDÜ SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU: "YANGIN KONTROL ALTINA ALINMIŞ DURUMDA, SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR"

BURSA'DAKİ ORMAN YANGINI TAMAMEN SÖNDÜRÜLDÜ SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU: "YANGIN KONTROL ALTINA ALINMIŞ DURUMDA, SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR"

Etiketler:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>