300 yıllık cami yeniden ayağa kalkıyor

19 Temmuz 2015 Pazar, 11:01
300 YILLIK AHŞAP CAMİ YENİDEN AYAĞA KALKIYOR

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İznik İlçesi İnikli Mahallesi’nde kaderine terk edilen ve Bursa’daki 5 ahşap camiden biri olma özelliği taşıyan tarihi camide restorasyon çalışmalarını başlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 300 yıllık caminin tavandan zemine kadar ilk günkü orijinal haline dönüştürüleceğini söyledi.
Tarihi ve kültürel mirasa yapılan yatırımlarla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçede de tarihin ayağa kaldırılması için yoğun çalışma dönemine girdi. Sadece Müslümanlar için değil Hıristiyanlar için de büyük önem taşıyan İznik’in evrensel bir değer olarak dünya gündemine taşınması amacıyla bu bölgedeki çalışmalara ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, İnikli Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 300 yıllık camiyi de ayağa kaldırmak içir restorasyon çalışmalarını başlattı.
Tarihi camide devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İnikli Camiinin Bursa genelindeki 5 ahşap camiden biri olduğunu hatırlattı. Bu özelliği ile mimari açıdan önem taşıyan caminin tavandan zemine, ahşap işçiliklerinden duvardaki süslemelere kadar büyük bir titizlikle ele alındığını ifade eden Başkan Altepe, “Büyükşehir sınırlarına sonradan dahil olan tüm ilçelerde özellikle tarihi eserler açısından gerekli envanter çalışmalarımızı yaptık. Şimdi de bu tarihi ve kültürel varlıklarımızı ayağa kaldırmak için çalışmaların startını verdik. İnşallah İnikli Camii restorasyonun ardından yine o sıcak mimarisiyle hizmet vermeye başlayacak” dedi.

300 YILLIK AHŞAP CAMİ YENİDEN AYAĞA KALKIYOR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>