Son Dakika
17 Ocak 2017 Salı

3 gün yaşamaz demişlerdi ama…

Bursa’da 680 gram doğan ve ‘doktorların 3 gün yaşamaz” dediği parmak bebek şimdi görenleri şaşırtıyor.

21 Kasım 2015 Cumartesi, 15:25
bebek pramatüre

10 ay önce Yasemin Çoruk’un dünyaya getirdiği Zümra Yağmur Çoruk, 24 haftalık olarak dünyaya geldi. Doğduğunda doktorların 3 gün yaşamaz dediği Zümra bebek hayata sıkı sıkı tutundu. Şu anda 10 aylık olan parmak bebek 7 kiloyu geçti.
Yaşama azmiyle herkesi şaşkına çeviren Zümra bebek etrafına gülücükler saçıyor. Zümra ve onun gibi 20 prematüre bebeği etkinlikte buluşturan özel hastane ise onların bu anlamlı gününü kutladı.

prametüre bebek
Parmak bebeğin annesi Yasemin Çoruk, “Bebeğim 24 haftalık doğdu, 680 gramdı sonra 550 grama düştü “Doğduğunda 3 gün yaşamaz” dediler. Şu an 10 aylık ve 7 kilonun üzerinde. Rabbim ömür verdi yaşadı. Benim bebeğim doğduğu zaman en küçük doğan bebekti. Çok zor günler yaşadık, bebeğimin şu an sağlığı gayet yerindeb Küvezde kaldığı süre boyunca sürekli gelip gittik. Bebeğimi kucağıma doğumdan 4 ay sonra aldım. Bu süreç benim için çok zordu. Küvezde kaldığı süre boyunca serumla beslendi. 4 ay sonra bebeğime anne sütü verebildim” dedi.
Hastanenin Direktörü Op. Dr. Mustafa Esgin, Dünya Prematüre Günü’nde bir etkinlik düzenlediklerini belirterek, “Bu etkinliği hastalarımız ve prematüre bebeklerimizle birlikte gerçekleştiriyoruz. Prematüre bebekler normal doğum haftasına, ağırlığına ve daha erken doğuyorlar. Eskiden 28 haftanın altında bebekler yaşamıyordu. 24 haftaya ve 500 grama kadar bebekleri yaşatma şansımız var. Tıp literatürünün gelişmesi bize bu şansı veriyor” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>