Son Dakika
22 Ocak 2017 Pazar

3 Boyutlu yazıcıyla canlı vücut parçaları üretildi

Bilim insanları, üç boyutlu baskı yöntemiyle canlı vücut parçaları ve kemik üretiminde başarı sağlandığını açıkladı.

18 Şubat 2016 Perşembe, 15:13
3-boyutlu-yaziciyla-canli-vucut-parcalari-uretildi-8171995_x_616_300

Teknolojinin bize sunduğu en büyük yeniliklerden olan 3 boyutlu yazıcılarla hemen hemen her şey üretilebiliyor.

3-boyutlu-yaziciyla-canli-vucut-parcalari-uretildi-8171995_x_616_300

UZUN SÜREDİR ÜZERİNDE ÇALIŞIYORLARDI

Bilim insanları uzun süredir kırılan bir çeneyi, kopan bir kulağı veya hasar gören kalp kaslarını üretilen insan hücreleriyle onarmak üzerinde çalışıyorlardı. Ancak bu alanda karşılaşılan başlıca sorun, üretilen hücreleri canlı tutmaktı. Laboratuar ortamında üretilen hücreler 0.2 milimetreden kalın dokularda oksijensiz ve kalıyor ve beslenemiyordu.

3-boyutlu-yaziciyla-canli-vucut-parcalari-uretildi-8171995_8804_m

ÜÇ BOYUTLU HÜCRELER BASMAYI BAŞARDILAR

ABD’de Wake Forest Baptist Tıp Merkezi’ndeki araştırma ekibi ise tıpkı bir sünger gibi içinde mikroskopik kanallar bulunan üç boyutlu hücreler basmayı başardı. Bu mikroskopik kanallar sayesinde hücrelerin beslenmesi sağlandı. Sentetik kemiklere çözünebilir bir plastikle biçim veriliyor, hücreleri içeren su bazlı jel de bunların büyüyebilmesi için gerekli ortamı sağlıyor.

3-boyutlu-yaziciyla-canli-vucut-parcalari-uretildi-8171995_758_m
Bu şekilde üç boyutlu basılan parçalar hayvanlara nakledildiğinde, plastik form çözünerek yerini hücreler tarafından üretilen proteinden oluşan akıcılığı az sıvı ortama bırakıyor, bu arada nakledilen parçaların içinde kan damarları ve sinirler oluşuyor. Araştırmaya başkanlık eden Prof. Anthony Atala, insan dokularının da aynı şekilde basılabileceğini söyledi.

3-boyutlu-yaziciyla-canli-vucut-parcalari-uretildi-8171995_7381_m

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>