Son Dakika
22 Ekim 2016 Cumartesi

25 yıldır ezan okunmayan köyde cami sevinci

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Marmaracık köyünde 25 yıl sonra ezan okunup cuma namazı kılındı.

21 Ağustos 2015 Cuma, 20:52
25 YILDIR EZAN OKUNMAYAN KÖYDE CAMİ SEVİNCİ 25 YIL SONRA TEKRAR EZAN OKUNUP NAMAZ KILINAN CAMİNİN TOPRAKLARI MEKKE’DEN GELDİ

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Marmaracık köyünde 25 yıl sonra ezan okunup cuma namazı kılındı.
Marmaracık köyünde 1964 yılında yapılan ve 1990’lı yıllara kadar hizmet veren cami, daha sonra yıkılmıştı. Marmaracık Camii, hayırserver işadamı Eyüp Solmaz tarafından yeniden yaptırılarak ibadete açıldı. Caminin açılışına Yenişehir Kaymakamı Rahmi Köse, Belediye Başkanı Süleyman Çelik, Müftü Mehmet Nedim Bakır ile çok sayıda misafir ve köylü katıldı. Marmaracık sakinleri, cuma namazını 25 yıl sonra kendi köylerinde kıldı.
Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, “Bu köyümüzde 25 yıldır ezan okunmuyordu. Minaresinde 25 yıldır ezan sesi duyulmayan bu mabet tekrar ibadete açıldı.Bu bölge insanımız için tarihi bir gün. İnşallah ülkemizin hiçbir yerinde bir daha ezan sesleri kesilmez. Bu caminin tekrar ibadete açılmasında emek harcayan herkese teşekkür “ediyorum dedi.
İşadamı Eyüp Solmaz da, “Köyümüz 3 kilometre ileride başka bir yere taşındı. 25 yıldır camimizde namaz kılınmıyor, ezan okunmuyordu. Dedelerimiz bu camiyi çok zor şartlar altında yapmış. O yıllarda köyden birisi hacca gitmiş, Mekke ve Medine’den getirdiği toprakları bu caminin temeline atmış. Fakat maddi durumu olmayan dedelerimizin dinamit alacak paraları bile yokmuş. O toprağın sayesinde cami 6 ayda hayata geçmiş. Fakat cami 25 yıldır kötü durumdaydı, namaz kılınmıyordu. Bu camimizi tekrar ayağa kaldırmak bizlere nasip oldu” diye konuştu.
Marmaracık Camii’nde cuma namazını kılan misafirlere daha sonra köfte ve ayran ikram edildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>