Son Dakika
18 Ocak 2017 Çarşamba

25 bin kişiye vatandaşlık müjdesi…

Vatandaşlık kararı Bakanlar Kurulu’nda imzalandı. Şimdi gözler Başbakan ve Cumhurbaşkanında

30 Haziran 2016 Perşembe, 17:51
ahiskalilar

Vatandaşlık bekleyen 25 bin Ahıskalı’nın dört gözle beklediği karar Bakanlar Kurulu’ndan geçti. Ahıskalılara vatandaşlık hakkı tanıyan karar, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın imzalamasının ardından Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecek.
Vatandaşlıkla alakalı çok güzel gelişmelerin yaşandığını ifade eden İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Taş, “22 Haziran’da İçişleri Bakanımız Efkan Ala ile iftarda bir araya geldiğimizde, bu konuyu gündeme getirdik. Bakanımız da 25 bin Ahıskalı’nın vatandaşlık konusunun Bakanlar Kurulu’nda olduğunu söyledi. ‘En kısa sürede üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Çünkü onlar sizin bize emanetiniz. Bizler de bu emanete en güzel şekilde sahip çıkıp, en kısa sürede de neticelendireceğiz’ sözünü vermişti. Bende kendisine ‘Ahıskalılar bayrama kadar sizden müjde bekliyor’ dedim. İnşallah dedi. Şu an Bakanlar Kurulu’nda imzalandı. Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın imzalamasının ardından yürürlüğe girecek” dedi.

VATANDAŞLIK ALMAK DAHA KOLAY OLACAK
İnegöl’de vatandaşlık bekleyen yaklaşık 8 bin Ahıskalının olduğunu belirten Mehmet Taş, “Daha sonra gelenlerle alakalı sürecin kolaylaşması için bizim 3835 sayılı yasamız var. Onu biz günümüz şartlarına göre revize ettik ve yasa değişikliğiyle alakalı önergemizi verdik. Onun mücadelesini vereceğiz. Yasayı düzelttirdiğimiz zaman vatandaşlık almak daha kolay olacak. Geldikleri ülkedeki konsolosluklardan alacakları göç belgesiyle 6 ay içinde vatandaşlık alabilecekleri şekilde yasayı hazırladık. Şu anki yasa 5 yıl beklemeyi ve belli kriterleri tamamlamayı öngörüyor. 5 yılı doldurup da vatandaşlık alamayanlarda çok var. Kriterleri çok ağır. Bizim federasyon olarak verdiğimiz yasa tasarısı kabul edilirse, vatandaşlık almak daha kolay olacak” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>