Son Dakika
24 Ekim 2016 Pazartesi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun

23 Nisan 2015 Perşembe, 09:02
0

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924’te ’23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979’da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun.

Atatürk diyor ki:

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

 

BURSA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU’NUN
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA MESAJI
Saygıdeğer Bursalılar, Sevgili Çocuklar;

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin geleceğimizi sağlam zeminlere oturtan en önemli adımlarından birisi hatta milli egemenlik ilkesinin vücut bulmasını sağlayan önemli bir dönüm noktası 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasıdır. Bu tarihi süreç, geleceğimizi şekillendiren bir ileri görüşlülüğün, milletimizin egemenliğine ve bağımsızlığına sahip çıkma kararlılığının ortaya çıkardığı eşsiz bir eserdir. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde vatan sathının işgal girişimlerine başkaldıran Türk milleti, canı pahasına verdiği kurtuluş mücadelesi ile egemenlik hakkını ve haklılığını tüm dünyaya kanıtlamıştır. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesi işte bu Ulusal Egemenlik idealine dayanır. Bu nedenle diyebilirim ki, TBMM, bu idealin gerçekleştiği, kurtuluşumuzun ve kuruluşumuzun ocağıdır. Adını milletten alan TBMM, millet iradesinin kalbinin attığı yerdir. Büyük milletimiz, TBMM’yi her zaman iradesinin tecelligahı olarak görmüştür. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin, olmazsa olmazı olan egemenlik anlayışı tehlikeye düştüğünde, Türk Milletinin egemenliğine sahip çıkacağından hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

Değerli vatandaşlarım;

23 Nisan’ın aynı zamanda çocuk bayramı olarak kutlanması da Büyük Önder Atatürk’ün “çocuklar milletin geleceğidir” düşüncesinden kaynaklanmaktadır. 23 Nisan 1920 Ulusal Egemenliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kuruluş gününü Mustafa Kemal Atatürk bir bayram olarak kabul ederek çocuklarımıza armağan etmesinin diğer bir sebebi de Atatürk’ün sadece ülkemizdeki değil, tüm dünya çocuklarına verdiği değerden dolayıdır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, toplumumuzun her alanındaki ileri atılımlarına öncülük yapacak, kalpleri vatan ve millet sevgisiyle dolu, görev ve sorumluluklarına yürekten bağlı, düşünceli insanlar olarak yetişmesi en büyük dileğimizdir.

Sevgili Çocuklar;

Sizler ülkemizin ve milletimizin en büyük zenginliği ve umut kaynağısınız. Bu ülkede yapılan her şey sizler içindir. Çünkü sizler her şeyin en iyisine layıksınız. Dünyada çocuklarına bayram armağan eden tek ülke Türkiye’dir. Egemenlik idealimizi sizler geleceğe taşıyacaksınız. Bu nedenle çağın gerektirdiği kaliteli bir eğitim almanızı; demokrasiyi özümsemiş, insan haklarına ve başka fikirlere saygılı, değerlerine bağlı, araştıran, sorgulayan, vefa duygusunu yüreğinde bayraklaştıran, özgüveni yüksek ve özgür düşünceli nesiller olarak yetişmeniz bizim en büyük hedefimizdir.

Bu duygularla, kadirşinas Bursalı vatandaşlarımı sevgiyle, muhabbetle selamlıyor, varlıklarıyla hayatımıza neşe katan yarının büyükleri sevgili çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ve Meclisimizin açılışının 95. yıldönümünü en içten duygularımla kutluyor, bu coşkuyu bizlere, çocuklarımıza armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, Meclisimizde kuruluşundan itibaren hizmeti geçen tüm büyüklerimizi ve bu kuruluşun mimarı aziz şehitlerimizi şükranla ve saygıyla yad ediyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>