106 yıldır bu geleneği sürdürüyorlar

Düzce’nin Koçyazı Mahallesi’nde Kandil geleneği 106 yıldır devam ediyor.

24 Nisan 2015 Cuma, 10:19
106-yildir-suren-kandil-gelenegi-950944-664x354

Düzce’de 100 yılı aşkın kandil geleneği sürüyor. Kandil günü akşam namazını Koçyazı Mahallesi Cami’inde kılan mahalle halkı, ardından evlerinden getirdikleri pilav, tavuk, et ve ayranları caminin içerisine kurulan sofralarda ikram ediyor. Çoluk çocuk 7’sinden 70’ine herkes beraberce aynı sofrada oturarak yiyeceğini içeceğini paylaşıyorlar.

Koçyazı Mahallesi Muhtarı İsmet Mısır ise, geleneğin 106 yıldır sürdüğünü söyledi. Düzce Valisi Ali Fidan, Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeki Yıldırım’da Akşam namazını Koçyazı Camisinde kıldılar ve mahalle halkının sofrasına oturdular.

Yapılan dua ile son bulan etkinlikten çıkarken İHA’nın sorularını yanıtlayan Vali Ali Fidan, ‘Bende aslında 106 yıllık geleneği şimdi öğrendim. Bu vesile ile tüm vatandaşların rahmet ve bereket aylarının başlangıcı olan Regaip kandilini kutluyorum. İnşallah hayıra, huzura, berekete vesile olur. 106 yıllık bir geleneğe bende iştirak etmiş oldum. Yemeğin tadına baktık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu tür etkinliklerin, gelenekler bizim kadim geleneklerimiz. 106 yıllık geleneği görünce çok mutlu oluyoruz. Bizim içinde hoş oldu. Vatandaşlarımız ile kandil akşamında bir araya geldik” dedi.

Sonrasında ise camide Regaip Kandili dolayısıyla düzenlenen program takip edildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>